Komisja Europejska odłożyła podjęcie decyzji w sprawie obniżonej stawki VAT na pieluchy. Jednocześnie ostrzegła, że jest gotowa wszcząć przeciwko Polsce postępowanie w tej sprawie. W Unii VAT na pieluchy wynosi 22 procent, w Polsce i kilku innych krajach – 7 procent.

Decyzja miała zapaść już tydzień temu, odłożono ją jednak z powodów proceduralnych. Problem dotyczy także Czech, Węgier, Malty i Portugalii. Komisja zapowiedziała, że wyśle do tych krajów listy z wezwaniem do naprawy uchybienia. Da na to 2 miesiące.

Komisja Europejska jest gotowa wszcząć postępowanie przeciwko Polsce w sprawie obniżonej stawki podatku VAT na pieluchy dziecięce. Wdrożono także procedury związane z opóźnieniami w liberalizacji rynku gazu i elektryczności. czytaj więcej

Problem tkwi w stosowanej w 5 unijnych krajach 7-procentowej stawce VAT na pieluchy. Polska argumentuje, że unijne prawo zezwala na wyliczanie takiego podatku wobec artykułów medycznych, a za takie Warszawa uznaje także pieluchy. Bruksela odpowiada, że owszem – ale tylko pieluchy dla dorosłych.