Trenerzy oraz zawodnicy Cracovii i Wisły Kraków zaapelowali podczas wspólnej konferencji prasowej do kibiców, aby niedzielne derby Krakowa odbyły się w sportowej atmosferze.

Mam nadzieję, że takie spotkania - jak to dzisiejsze - przyczynią się do tego, że zarówno niedzielne derby, jak i następne odbywać się będą w sportowej atmosferze - powiedział trener piłkarzy Cracovii, Stefan Majewski.

Kazimierz Moskal - szkoleniowiec futbolistów Wisły Kraków - podkreślił, że bardzo się cieszy, iż doszło do spotkania przedstawicieli obu klubów przed derbami: Wiemy, że oba kluby, piłkarze grający w ich barwach, jak i kibice czekają na takie mecze z niecierpliwością. Ta konferencja jest krokiem do normalności. Jestem przekonany, że przed następnymi derbami do takiego spotkania też dojdzie.

Dariusz Dutka - piłkarz Wisły Kraków - zapowiedział, że walka na boisku na pewno będzie zacięta, ale chce, aby wszystko odbywało się w duchu fair play. Zawodnik "Białej Gwiazdy" podkreślił, że nie czuje żadnej niechęci do Cracovii, a wręcz przeciwnie - z niektórymi piłkarzami "Pasów" spotyka się na stopie koleżeńskiej.

Były, wieloletni zawodnik Cracovii Andrzej Mikołajczyk powiedział: Nie rozumiem zachowania kibiców. Skąd tyle zawiści, nienawiści. To nikomu niepotrzebne

Do próby pojednania Cracovii i Wisły dołączyły się kluby honorowych dawców krwi "Pasów" i "Białej Gwiazdy". W przeddzień derbów w Parku Jornada odbędzie się Akcja Krwiodawstwa i Pojednania Krakowskich Klubów.

W dniu derbów - w siedzibie KS Cracovia (Park Jordana) - odbędzie się uroczyste podpisanie przez władze wojewódzkie oraz Cracovii i Wisły - uroczystego apelu o przyznanie Krakowowi organizacji ceremonii rozpoczęcia artystycznej części EURO 2012 oraz meczów piłkarskich, ze względu na historyczny fakt rozegrania pierwszego "matchu footbalowego" w 1891 r na terenie obecnego Parku Jordana (mecz został zorganizowany przez Henryka Jordana).