"To wielki dzień dla Polski i wielki dzień dla NATO" - przekazał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Polska podpisała umowę w II fazie programu Wisła i będzie w ciągu kilku lat dysponować jednym z najnowocześniejszych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.

W Warszawie spotkali się minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, ambasador USA Mark Brzezinski i sekretarz stanu w MON. Polska podpisała dziś umowę na pozyskanie zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS dla II fazy programu Wisła oraz programu Narew. 

Umowę zawarto pomiędzy Skarbem Państwa - Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych. Wartość zamówienia wynosi ok. 2,53 mld dolarów netto - przekazał ministerstwo obrony na swojej stronie internetowej.

Obrona naszej przestrzeni powietrznej jest sprawą kluczową dla naszego rządu, dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Podejmujemy wszystkie wysiłki, żeby miało to miejsce tu i teraz i by zabezpieczyć nas na przyszłość. Program Wisła i program Narew będą dzięki temu systemowi najnowocześniejsze na świecie. Będziemy drugim państwem po Stanach Zjednoczonych z tym systemem - systemem dowodzenia zintegrowanym i najnowocześniejszym - mówił Kosiniak-Kamysz, dodając, że obrona polskiego nieba jest kwestią bezpieczeństwa każdego z nas, ale także honoru.

Chciałbym podziękować tym, dzięki którym możemy to realizować. Dziękuję wszystkim moim rodakom. Dziękuję wszystkim tym, którzy składają się dziś na transformację Wojska Polskiego. Bez wspólnoty Polaków nie byłoby to możliwe - przekazał szef resortu obrony.

Polsce gratulował ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski. Bardzo się cieszę, że wspólnie robimy kolejny ważny krok na drodze umacniania polsko-amerykańskiej wyjątkowej przyjaźni. Chcę bardzo jasno podkreślić: Stany Zjednoczone będą zawsze stały u boku Polski i NATO - przekazał dyplomata.

Co kupiła Polska?

Umowa będzie realizowana w latach 2024-2031. Polska za ponad 2,5 mld dolarów kupuje system, który umożliwi zintegrowanie zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Narew i Wisła. Główne pakiety wyrzutni rakiet PAC-3 MSE i radarów do systemów Patriot i licencję na produkcję wyrzutni i pocisków CAMM-ER zakupiono w roku ubiegłym. Łączna wartość zamówienia przekracza 100 mld złotych.

System IBCS łączy dane z różnych źródeł (sensorów), pozwalając na natychmiastowe kierowanie ogniem. Integracja między systemami Narew i Wisła umożliwi błyskawiczną wymianę informacji i uruchamianie baterii przeciwlotniczych. Narew będzie mógł zestrzeliwać obiekty wykryte przez radary Patriotów i odwrotnie. W Polsce określono ten układ słowami: Widzi Narew - strzela Wisła i Widzi Wisła - strzela Narew.