Nadal istnieją przesłanki do kontynuowania budowy elementów tarczy antyrakietowej - mówi reporterowi RMF FM Witold Waszczykowski. Wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego uważa, że projekt amerykańskiej tarczy był zapoczątkowany przez administrację demokratów, a teraz znów do władzy doszła ta partia. Jego zdaniem problem leży po stronie polskiego rządu.

Dzisiaj umowa z Amerykanami jest nieratyfikowana, nie weszła w życie i Amerykanie tej tarczy nie mogą budować - twierdzi Waszczykowski. Wiceszef BBN zaznacza, że po stronie amerykańskiej nie trzeba ratyfikować umowy o budowie systemu obrony przeciwrakietowej.

W sierpniu Waszyngton i Warszawa podpisały umowę w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, która ma bronić Stany Zjednoczone i ich sojuszników przez możliwymi atakami m.in. ze strony Iranu. Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział pod koniec ubiegłego miesiąca, że ratyfikuje polsko-amerykańską umowę w sprawie budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Podkreślił, że jest zwolennikiem tego, by ustawa upoważniająca go do ratyfikacji umowy przeszła przez parlament jak najszybciej.