Prawdopodobnie już w styczniu Rosja zniesie embargo na import polskich produktów pochodzenia roślinnego - ujawnił RMF FM minister rolnictwa Marek Sawicki. Zakaz obowiązuje prawie dwa lata. Kilkanaście dni temu Rosja i Polska porozumiały się w sprawie odblokowania importu polskiego mięsa.

Negocjacje z Rosjanami w tej sprawie trwają już od wielu miesięcy i rzeczywiście wszystko wskazuje na to, że do ich finału dojdzie wreszcie w przyszłym miesiącu. W najbliższym czasie prawdopodobnie będzie miała miejsce intensywniejsza debata między Komisją Europejską a Rosją. W tej debacie Polska również będzie uczestniczyła. Pierwsze takie spotkanie przewidziane jest na 11 stycznia - zapowiedział Marek Sawicki. Posłuchaj:

Według ministra rolnictwa zakończy się ono naszym sukcesem. Po tych rozmowach niebawem Rosja również uzna świadectwa fitosanitarne Unii Europejskiej - dodał.

Rosyjskie embargo na import polskich towarów pochodzenia roślinnego obowiązuje już ponad dwa lata. Rosjanie wprowadzili zakaz, bo, jak tłumaczą, mają zastrzeżenia do unijnych norm fitosanitarnych.