Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdziła, że w jej Centrum Antyterrorystycznym powstał raport dotyczący strzałów w pobliżu kolumny prezydentów RP i Gruzji w Achałgori przy granicy z Osetią Płd. W raporcie nie ma jednak tezy, która została zmieszczona w "Dzienniku", że pod Achałgori strzelać kazał Saakaszwili.

Polski BOR był blokowany przez gruzińską ochronę. Mamy takie informacje - powiedział reporterce RMF FM Agnieszce Burzyńskiej wicepremier Grzegorz Schetyna. Dodał, że w Kancelarii Premiera trwają ostatnie prace nad specjalnym raportem w sprawie niedzielnego incydentu. Dokument zostanie... czytaj więcej

Według "Dziennika", w raporcie ABW stwierdza, że strzały w pobliżu samochodu, którym jechał prezydent Lech Kaczyński, były gruzińską prowokacją. Jak pisze gazeta, zdaniem ABW najpewniej to Gruzini wyreżyserowali incydent z udziałem polskiego prezydenta i to oni oddali strzały tuż obok konwoju.

Jak podał "Dziennik", polskie służby argumentują w raporcie, że kiedy padła pierwsza seria z broni maszynowej, gruzińska ochrona w ogóle nie zareagowała; ABW zwraca też uwagę na zachowanie prezydenta Micheila Saakaszwilego, który w trakcie zajścia był rozluźniony i uśmiechnięty.

W poufnym raporcie służby zwracają uwagę, że zajście było na rękę Saakaszwilemu, który w piątą rocznicę Rewolucji Róż chciał odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych - napisał "Dziennik".