Portret prezydenta Gerorge W. Busha, składający się z obrazków małp kąpiących się w błocie zdobi Nowy Jork. Dzieło trafiło na wielki billboard, zawieszony nad wylotem tunelu z New Jersey na Manhattan.

W ubiegłym tygodniu obraz autorstwa Chrisa Savido trafił na wystawę w nowojorskim Chelsea Market. Jednak zwolennicy George'a W. Busha uznali to za obrazę prezydenta i doprowadzili do zamknięcia wystawy.

W amerykańskim świecie artystycznym uznano to za cenzurę. Ale pojawił się anonimowy darczyńca, który wykupił miejsce na gigantycznym billboardzie. Teraz obraz może oglądać codziennie ponad 400 tysięcy osób.

Ten obraz był inspirowany po części strachem i frustracją, związaną z aktualną sytuacją w naszym kraju - tłumaczy artysta. A użycie małp do utworzenia wizerunku Busha nie uważa za obraźliwe.

Małpy reprezentują nasze wspólne dziedzictwo biologiczne. Billboard będzie wisiał przez miesiąc, a oryginalny obraz ma być sprzedany na aukcji w Internecie. Część pieniędzy ma pójść na zakup kamizelek kuloodpornych dla żołnierzy USA, służących w Iraku.