Premier Donald Tusk 8 lutego złoży wizytę w Moskwie. Szef rządu poinformował o tym podczas konferencji prasowej. Zapytany o wizytę w USA odpowiedział, że najprawdopodobniej będzie to późna zima lub wczesna wiosna.

Zaproszenie do złożenia wizyty w Moskwie dla Tuska przekazał, w imieniu prezydenta Rosji Władimira Putina, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow szefowi polskiej dyplomacji Radosławowi Sikorskiemu podczas spotkania w Brukseli na początku grudnia.

Sikorski mówił wówczas, że spotkanie z Ławrowem stanowiło otwarcie nowego rozdziału w stosunkach polsko-rosyjskich. Zapowiedział odblokowanie dialogu na różnych szczeblach i zapewniał, że w relacjach polsko-rosyjskich nie będzie tematów tabu.

Pod koniec grudnia premier deklarował, że jest gotowy do odwiedzenia Moskwy, bo - jak mówił - elementem poprawy relacji z naszym wschodnim sąsiadem powinny być wzajemne wizyty. Chciałbym jednak, aby przynajmniej te najgorętsze sprawy zostały wyjaśnione do końca - mówię tu o embargu nie tylko na mięsa, ale na produkty roślinne - zastrzegł wówczas premier.

Rosyjskie embargo na polskie mięso zostało zniesione 19 grudnia. Na styczeń zapowiedziano rozmowy o zniesieniu embarga na produkty roślinne.

W czwartek na zaproszenie Sikorskiego przyjedzie do Warszawy wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Kislak. Według rzecznika MSZ Piotra Paszkowskiego, czwartkowe rozmowy będą dotyczyć przede wszystkim planów instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.