Turcja otwiera swoje porty i lotniska do dyspozycji krajów, pragnących wysłać żołnierzy do Iraku w ramach misji pokojowych - ogłosił szef dyplomacji tureckiej Abdullah Gul. Turcja, członek NATO, ma wiele baz lotniczych i portów, a jej granica z Irakiem liczy 330 km.

Jeśli jakiś kraj w ramach odbudowy Iraku wysyła tam swe siły pokojowe, aby zapewnić bezpieczeństwo temu krajowi, będzie mógł korzystać z naszych portów i lotnisk, gdy się o to zwróci - powiedział Gul dziennikarzom.

Minister podkreślił również, że kraje wysyłające pomoc humanitarną do Iraku będą mogły to uczynić przez terytorium Turcji. Zgoda rządu nie dotyczy przemieszczenia przez obszar Turcji żołnierzy czy broni, ale pozwala na tranzyt i składowanie sprzętu.

Oficjalne źródła tureckie wyjaśniły, że decyzja rządu w Ankarze zapadła w związku z prośbami niektórych krajów koalicji antysaddamowskiej, które przygotowują się do wysłania swych kontyngentów wojskowych do Iraku.

Przed inwazją koalicji antysaddamowskiej w Iraku wiosną tego roku parlament turecki nie wyraził zgody na transport przez obszar Turcji wojsk i sprzętu amerykańskiego do granicy z Irakiem, co miało pozwolić Amerykanom na utworzenie drugiego frontu - północnego. Nie uzyskawszy zgody Turcji, Stany Zjednoczone musiały zrezygnować z tego planu.

23:20