Okolice Kabulu i północna prowincja Samangan były celami amerykańskich bombardowań w rozpoczętym właśnie, trzecim tygodniu ataków na Afganistan. W Samanganie przebiega linia frontu, oddzielająca wojska Talibów od sił opozycyjnego Sojuszu Północnego. Bombardowanie tamtych terenów świadczyć może o tym, że Stany Zjednoczone chcą jeszcze bardziej pomóc opozycji w obaleniu rządzących Afganistanem skrajnych islamistów.

USA nie ukrywają, że czas ucieka. Amerykański sekretarz stanu Colin Powell przyznał, że najlepiej, gdyby kampania zakończyła się przed zimą, ale jeśli będzie trzeba, zostanie przedłużona nawet na rozpoczynający się wkrótce ramadan - święty miesiąc Islamu. Może to spowodować gwałtowne protesty krajów muzułmańskich. Przypomnijmy, że Amerykanie chcą schwytać Osamę bin Ladena, oskarżanego o zamachy terrorystyczne w USA.

Tymczasem w Waszyngtonie poinformowano o kolejnym, dziewiątym już przypadku zakażenia wąglikiem. Tym razem chodzi o pracownika waszyngtońskiej poczty, przez którą przechodziły listy, adresowane na Kapitol. Mężczyzna zaraził się odmianą płucną wąglika, najbardziej niebezpieczną dla zdrowia. Według informacji podawanych przez władze miasta jego stan jest bardzo poważny. 57-letni Leroy Richmond jest w szpitalu od piątku. Cierpiał na objawy podobne do grypy. Pięć innych osób, u których wystąpiły podejrzane objawy znalazły się pod obserwacją. Kolejnych ponad dwa tysiące pracowników poczty zostanie poddanych testom, w tym także pracownicy centrum pocztowego przy lotnisku Boltimore Washington. Otrzymają też 10-dniową dawkę cipro. Najnowszy przypadek jest tym poważniejszy, że potwierdza, iż można się zarazić groźniejszą płucną odmianą choroby nie otwierając skażonego listu a być może nie mając go w rękach. Tymczasem w Trenton w New Jersey - skąd prawdopodobnie wysłano skażone listy – poinformowano, że ślady bakterii wykryto w 13 z 23 pomieszczeń miejscowej sortowni poczty. Testy obejmą tam kolejnych tysiąc pracowników. Budynki Izby Reprezentantów i Senatu na Kapitolu poza tymi, w których wykryto ślady bakterii zostaną tymczasem otwarte już dziś. Kongresmeni i senatorowie wrócą do pracy jak zwykle we wtorek.

09:55