Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na sieci dróg krajowych pracuje 735 pojazdów do zimowego utrzymania. Przez cały dzień kierowcy alarmują nas o problemach z powodu ataku zimy. Dziś intensywne opady śniegu będą w całej Polsce. Najważniejsze informacje zebraliśmy dla Was w naszej relacji z 21.01.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:05

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na sieci dróg krajowych pracuje 735 pojazdów do zimowego utrzymania.

Warunki pogodowe mają wpływ na przejezdność w następujących rejonach kraju:

Błoto pośniegowe, lokalna śliskość występują na terenie województw:

Lubuskiego na:

 • dk 92 odc. Rzepin - gr. województwa;
 • S3 odc. Skwierzyna - Sulechów.

Dolnośląskiego na:

 • dk 5 odc. Kostomłoty - gr. Państwa.
 • dk 3 odc. Szklarska Poręba - Bolków.

Podkarpackiego na:

 • dk 19 odc. Rzeszów - gr. Państwa;
 • dk 28 odc. Jasło - Sanok.

Wielkopolskiego na:

 • dk 15 odc. Miąskowo - gr. województwa kujawsko - pomorskiego;
 • dk 92 odc. Swarzędz - Słupca.

Opady śniegu lub śniegu z deszczem występują na terenie województw:

 • podlaskiego,
 • kujawsko - pomorskiego,
 • pomorskiego,
 • łódzkiego,
 • wielkopolskiego,
 • dolnośląskiego,
 • lubuskiego.

Mgła występuje na terenie województw:

 • śląskiego,
 • małopolskiego,
 • lubelskiego,
 • łódzkiego,
 • opolskiego,
 • wielkopolskiego,
 • mazowieckiego,
 • lubuskiego.

GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w wymienionych wyżej rejonach. 

21:09

Do godziny 18 strażacy w woj. pomorskim odnotowali 60 interwencji związanych trudnymi warunkami atmosferycznymi - poinformował PAP mł. bryg. Łukasz Płusa z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Według informacji przekazanych PAP przez oficera prasowego KWP PSP w Gdańsku, w sobotę do godziny 18 strażacy w regionie interweniowali 60 razy w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach starogardzkim (13), kościerskim (9) i gdańskim (8). Wszystkie związane były z silnym wiatrem. Brak osób rannych w zdarzeniach - poinformował mł. bryg. Łukasz Płusa.

19:50

Z powodu złych warunków pogodowych spore utrudnienia występowały dziś na lotnisku w Gdańsku.  Duże opady śniegu i niekorzystny wiatr powodowały opóźnienia w lądowaniach, a przede wszystkim w startach - poinformowała rzeczniczka portu Agnieszka Michajłow

Od kilku godzin cztery samoloty czekają na start. Jedną maszynę, która miała lądować w Gdańsku -  przekierowano do Rzeszowa.

19:02

Śnieg, błoto, marznące opady, gołoledź - takie trudne warunki czekają kierowców w niemal wszystkich regionach Polski!

Fatalnie jedzie się m.in. wielkopolskim odcinkiem ekspresowej S11-stki między Poznaniem a Rokitnicą - alarmuje nasz słuchacz:

Droga jest całkowicie biała. Jade 20-30 minut i nie widać pługów. Chiałbym ostrzec kierowców: noga z gazu! - powiedział pan Łukasz.

18:57

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze numer 52 pomiędzy Wadowicami a Głogoczowem w Małopolsce.  W Kleczy Dolnej zderzyły się dwa samochody osobowe. W tej chwili przejechać tam można tylko wahadłowo. 

18:08

W sobotę na torowisko w Głuchołazach wjechała kierująca osobowym fordem 48-letnia kobieta. Po przejechaniu kilkudziesięciu metrów pojazd utknął. Do czasu ściągnięcia samochodu z torów zablokowany był ruch na tzw. czeskiej trasie z Jesenika do Krnova.

18:03

Na terenie trzech przygranicznych powiatów na południu województwa opolskiego w nocy z soboty na niedzielę możliwe są opady marznącej mżawki powodującej gołoledź - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.

17:55

Poważne utrudnienia na dolnośląskim odcinku A4. Autostrada stoi od węzła Godziszów w kierunku Wrocławia. Samochód ciężarowy uderzył tam w bariery. 

17:35

Ok. godz. 17. zakończyły się powypadkowe utrudnienia w ruchu na trasie S5 między węzłami Iwno i Czerniejewo (woj. wielkopolskie). W sobotę po południu na jezdni w kierunku Bydgoszczy doszło do zderzenia kilku samochodów osobowych.

16:34

Na drodze krajowej nr 91, w miejscowości Subkowy, między Tczewem a Gniewem (woj. pomorskie), doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba została ranna.

16:05

Na a DK1 na Pomorzu między węzłami Pelpin i Kopytkowo ciężarówka jadąca w stronę Łodzi wpadła w bariery, można ją ominąć drugim pasem 
Jeden pas jest też zablokowany na a dwójce w Wielkopolsce między węzłami Dąbie i Koło na pasie wkierunku Poznania zderzyły się trzy samochody 

15:05

W sobotę po godz. 14. kolejarzom udało się przywrócić normalny ruch pociągów na trasie kolejowej nr 117 na odcinku Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona - Barwałd Średni - przekazała Dorota Szalacha z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych. Rano ruch został tam wstrzymany z uwagi na powalone pod naporem śniegu drzewa na trakcję.

14:42

W związku z intensywnymi opadami śniegu, które spowodowały na Podkarpaciu utrudnienia na drogach oraz awarie linii elektroenergetycznych, w sobotę odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W regionie bez prądu było nawet 120 tys. mieszkańców.

14:36

Po uderzeniu ciężarówki w bariery energochłonne występują utrudnienia na trasie S7 w kierunku Elbląga w woj. pomorskim.

Dyżurny gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że około godz. 13.30 na drodze ekspresowej S7 pomiędzy Nowym Dworem a Elblągiem, na jezdni w kierunku Elbląga. ciężarówka uderzyła w bariery energochłonne. 

14:21

Do zderzenia ośmiu samochodów osobowych doszło w sobotę na trasie S5 między węzłami Iwno i Czerniejewo (woj. wielkopolskie). Utrudnienia w ruchu występują na jezdni w kierunku Bydgoszczy.

13:52

Karambol na A1 na wysokości miejscowości Buśnia w powiecie świeckim w woj. kujawsko-pomorskim. Zderzyło się tam siedem samochodów osobowych. Zablokowany jest pas ruchu w kierunku Łodzi. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nikomu nic się nie stało. 

13:42

Służby meteorologiczne zapowiedziały możliwość wystąpienia burz śnieżnych na zachodzie woj. warmińsko-mazurskiego.

Burze śnieżne mogą wystąpić w powiatach: braniewskim, Elblągu i powiecie elbląskim, iławskim, lidzbarskim, nowomiejskim i ostródzkim.

Z powodu intensywnych opadów śniegu w sobotę od rana panują w regionie trudne warunki drogowe, zasypane są chodniki, miejscami auta mają problem z podjechaniem pod górę.

13:16

650 razy wyjeżdżali dziś strażacy do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu na Podkarpaciu. Jak przekazał rzecznik podkarpackiej straży pożarnej bryg. Marcin Betleja, działania polegały głównie na usuwaniu konarów, gałęzi oraz drzew, które runęły pod naporem śniegu.

Najwięcej interwencji zanotowaliśmy w powiatach: krośnieńskim, rzeszowskim, dębickim i brzozowskim. Na szczęście nikt nie został ranny - powiedział Betleja.

13:00

Wielokilometrowy korek na zakopiance. Pomiędzy Klikuszową a Rdzawką w stronę Nowego Targu zderzyły się trzy samochody osobowe.

Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w miejscu tej kolizji.

12:42

Ciężarówki mają problem z podjechaniem pod wzniesienie na drodze S5 między węzłami Nowe Marzy - Sartowice (woj. kujawsko-pomorskie) w stronę Poznania.  

12:39

Zablokowana droga krajowa nr 50 na obwodnicy Grójca w kierunku Słomczyna w powiecie grójeckim na Mazowszu. Samochód osobowy zderzył się tam z dostawczym.

40-latka kierująca samochodem osobowym marki hyundai na śliskiej nawierzchni jezdni straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w jadącego prawidłowo z przeciwnego kierunku dostawczego forda, którym kierował 29-letni mężczyzna - przekazała policjantka. 40-latka z obrażeniami ciała została odwieziona do szpitala. Oboje kierujący byli trzeźwi.

12:01

278 tysięcy gospodarstw domowych wciąż nie ma prądu po ataku zimy. Tylko od północy strażacy interweniowali prawie 1100 razy. Od piątku odebrali 3700 zgłoszeń związanych z opadami śniegu i silnym wiatrem. 

Najtrudniejsza sytuacja jest w Małopolsce, gdzie prądu wciąż nie ma 108 tys. odbiorców i na Podkarpaciu - tu 113 tys. gospodarstw pozbawianych jest energii. 

W obu regionach dodatkowymi strażakami wzmocniono właśnie stanowiska kierowania - jest tyle zgłoszeń. Dodatkowo w Małopolsce do jednostek w terenie przekierowano około 50 strażaków. 

Wciąż intensywnie pada śnieg w pasie - od Sudetów - przez centralną Polskę - po Mazury i Pomorze. Drugi stopień ostrzeżeń IMGW dotyczy południowych powiatów dolnośląskiego - od Lubania - po Kłodzko. Tam napadać może do 25 cm śniegu - przy silnym wietrze.  

11:46

11:39

O tym warto pamiętać, zanim wyruszy się w drogę:

11:37

Tak wygląda Nadarzyn na Mazowszu.

10:46

Zasypana droga Skarżysko Kamienna - Radom.

10:32

Zablokowana S8 na Dolnym Śląsku. Ciężarówka uderzyła w bariery energochłonne na węźle Łozina. Trasa jest nieprzejezdna w stronę Warszawy. Utrudnienia potrwają kilka godzin. 

10:31

Na autostradzie A1 na wysokości Brudnowa w kierunku Torunia "złamał się" tir.

10:16

Trudna sytuacja na A4 od Opola do Wrocławia. Jak alarmujecie na Gorącą Linię RMF FM, ten odcinek w ogóle nie jest odśnieżony.

09:29

Zasypany Kraków o poranku na zdjęciach naszego dziennikarza Macieja Nycza.

09:25

Od rana na Warmii i Mazurach intensywnie pada śnieg, a silny wiatr powoduje zamiecie. To sprawia, że warunki na drogach są bardzo trudne. Do groźnej sytuacji doszło w Mojtynach na krajowej "59". Samochód ciężarowy uderzył tam w dom. Jedna osoba została ranna.

09:18

W nocy i nad ranem strażacy wyjeżdżali 151 razy do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu w województwie lubelskim - poinformował rano dyżurny PSP. Drogi krajowe i wojewódzkie w regionie są przejezdne, ale miejscami występują utrudnienia.

Dyżurny Punktu Informacji Drogowej lubelskiego oddziału GDDKiA powiedział, że po intensywnych opadach śniegu w nocy nawierzchnia większości dróg krajowych była w większości pokryta błotem pośniegowym. Rano pracowało ok. 130 sztuk sprzętu odśnieżającego.

Teraz największe utrudnienia występują w powiatach puławskim, ryckim, łukowskim. Zaśnieżona nawierzchnia jest na dk 76 z Łukowa do Stoczka Łukowskiego i dk 48 Przytoczno-Moszczanka a na pozostałych odcinkach znajduje się jeszcze zanikające błoto pośniegowe. Natomiast drogi ekspresowe w regionie są czarne i mokre.

09:06

Po nocnych opadach śniegu rano na drogach województwa świętokrzyskiego jest ślisko. Utrudnione warunki jazdy mogą występować przede wszystkim w okolicach Skarżyska-Kamiennej, Opatowa i Sandomierza - poinformowały służby drogowe.

"Do godziny 6 na drogach pracowało 68 jednostek sprzętu do zimowego utrzymania dróg. Wykonano 190 kursów. Nawierzchnie są w przeważającej większości czarne i mokre" - przekazał Kamil Kędzierski Dyżurny Punktu Informacji Drogowej GDDKiA w Kielcach.

Jak wynika z prognoz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej intensywne opady śniegu mogą występować w regionie do godziny 11. Synoptycy przestrzegają, że opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz miejscami powodujący gołoledź. 

09:03

Przerwy w dostawie energii w części województwa śląskiego. Bez prądu, według służb kryzysowych śląskiego wojewody, jest ponad 2300 odbiorców w powiatach: rybnickim, pszczyńskim i cieszyńskim. W sumie uszkodzonych jest tam 31 stacji dostarczania energii. Najwięcej odbiorców bez prądu - ponad tysiąc - jest w Skoczowie i okolicy. W powiecie cieszyńskim, gdzie zanotowano najwięcej uszkodzeń, kłopoty z prądem są też w rejonie Zebrzydowic i Dębowca. 

08:41

Na drogach w woj. łódzkim panują trudne warunki - na drodze S8 samochód ciężarowy wjechał w bariery, a na dk 12 bus wjechał do rowu. W regionie w nocy zaczął intensywnie padać śnieg; IMiGW wydał ostrzeżenie, że potrwają one co najmniej do godziny 17.

08:35

Od godziny 3 nad ranem na tych ulicach Warszawy, którymi kursują autobusy miejskie, pracuje 170 pługoposypywareki - poinformował rano stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta. P

W Warszawie pada gęsty śnieg. Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta podał, że ekipy porządkowe pracują na przystankach, kładkach, schodach i przejściach dla pieszych.

08:33

Bardzo ciężkie warunki także na drogach we Włocławku. Jak informuje nas kierowca autobusu pan Kuba, cały czas sypie śnieg, drogowcy nie nadążają z oczyszczaniem tras.

08:30

Małopolska Straż Pożarna odebrała ponad tysiąc zgłoszeń, po tym jak w regionie zima dała o sobie znać. Chodziło głównie połamanych drzew i gałęzi, które blokowały drogi. Ciężki i mokry śnieg zrywał linie energetyczne. Bez prądu o poranku w regionie było ponad sto tysięcy gospodarstw. 

08:02

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, pracuje na nich 2 tys. 137 pojazdów zimowego utrzymania - poinformował rano Grzegorz Mrozowski z punktu informacji drogowej centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przejazd w 11 województwach utrudnia błoto pośniegowe i lokalna śliskość, a opady śniegu w 13. Na terenie województwa lubelskiego występują opady deszczu.

Błoto pośniegowe występuje w południowo-wschodniej części warmińsko-mazurskiego i zachodniej części woj. podlaskiego oraz na terenie woj. łódzkiego, mazowieckiego, we wschodniej części woj. świętokrzyskiego, w woj. lubelskim na dk 63 między Radzyniem Podlaskim a Sławatyczami, dk 19 między Międzyrzecem Podlaskim a Łukowiskiem i dk 2 między Terespolem a Krzewicą.

Na południu kraju błoto pośniegowe występują we wschodniej części woj. dolnośląskiego oraz na dk 94 na odcinku Krzywa - Jędrzychowice, dk 30 na odcinku Zgorzelec - Bolków, dk 3 na odcinku Jelenia Góra - Jakuszyce i autostradzie A4 na odcinku Krzyżowa - Jędrzychowice, w woj. śląskim, opolskim, w południowej części woj. małopolskiego, w centralnej oraz północnej części woj. podkarpackiego.

08:00

Już ponad 35 kolizji i stłuczek zanotowała dziś policja w Śląskiem. Po intensywnych opadach śniegu warunki do jazdy w tym regionie są trudne. Podobnie jest w Małopolsce.

W Śląskiem w Knurowie nadal zablokowany jest jeden pas ruchu na autostradzie A-1. Na remontowanym odcinku drogi ciężarówka uderzyła tam w bariery i utrudniony jest przejazd w stronę Gliwic. W Wieprzu - to już okolice Żywca - zderzyły się dwa auta osobowe. Dwie osoby trafiły do szpitala. Natomiast w Paniówkach niedaleko Gliwic samochód osobowy zderzył się pługiem. Do szpitala zabrano jedną osobę. W tej chwili nawet na głównych trasach regionu na jezdni zalegać może śnieg i pośniegowe błoto. Tak jest m.in. na śląskich odcinkach autostrad. 

Podobna sytuacja panuje na drogach w Małopolsce. W tej chwili wszystkie drogi są tam przejezdne, choć  na niektórych odcinkach m.in. na zakopiance jezdnia może być pokryta śniegiem i pośniegowym błotem.

07:57

Kłopoty na S8 na Dolnym Śląsku. Kilkukilometrowy korek utworzył się między zjazdami Łozina a Wrocław Psie Pole. W poprzek drogi stoi tam tir.

07:54

W wyniku intensywnych i obfitych opadów śniegu rano na Podkarpaciu ok. 100 tys. odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej. Trwa usuwanie awarii.

Jak poinformował Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja, "awarie wystąpiły na terenie całego regionu".

Najwięcej uszkodzeń zanotowano w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, sanockim i leskim - dodał.

Linie energetyczne - zaznaczył Boczar - "zerwały połamane pod naporem mokrego i ciężkiego śniegu konary i gałęzie".

07:41

Bardzo złe warunki do jazdy na Dolnym Śląsku. Ósemka z Wrocławia do Kłodzka jest masakra, cały czas pada, wiatr to nanosi, nie jest to odśnieżone, tylko wyjeżdżone. 40 km/h - ostrzega pan Daniel.

07:32

Uwaga na autostradzie A1 na Śląsku. Między węzłami Gliwice Sośnica i Knurów tir uderzył w bariery. Zablokowane są dwa pasy w kierunku Gliwic. Jak informujecie nas dzwoniąc na Gorącą Linię RMF FM, warunki na drogach Śląska i Opolszczyzny są trudne. Wszystkie drogi są w fatalnym stanie przez to, że spadło tak dużo śniegu nagle. Mimo że pługi jeżdżą, jest posypane, ale nadal zalega duża warstwa błota pośniegowego na drodze, bo cały czas dosypuje świeży śnieg - mówi nam pan Maciej.

07:31

Ponad 600 razy w ciągu ostatniej doby wyjeżdżali na Podkarpaciu strażacy do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu - poinformował rano dyżurny podkarpackiej straży pożarnej kapitan Marcin Kusztyb.

Dodał, że "tylko od północy zanotowano blisko 200 interwencji".

Jak zaznaczył, działania straży "polegały głównie na usuwaniu połamanych konarów i drzew, które runęły pod naporem śniegu na jezdnie, chodniki oraz linie energetyczne".

"Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, brzozowskim, rzeszowskim i leskim. Na szczęście nikt nie został ranny" - zauważył dyżurny podkarpackiej PSP.

Na Podkarpaciu przejezdne są wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie. Poza okolicami Mielca wszędzie pada śnieg. Szczególnie obfite opady występują na południu regionu.

Nawierzchnie dróg - przekazał dyżurny Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Sarabura - są czarne mokre z błotem pośniegowym, lokalnie białe z zajeżdżonym śniegiem, miejscami śliskie.

Skutki zimy na drogach wojewódzkich usuwa 56 pługopiaskarek. Natomiast na podkarpackich odcinkach dróg krajowych w nocy było 280 wyjazdów związanych z opadami śniegu.

07:30

Dziś najsilniejsze opady śniegu wystąpią na północnym zachodzie oraz w pasie od Mazur po Dolny Śląsk. Tam spadnie ok. 15 cm śniegu. Silny wiatr spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda uspokoi się wieczorem - poinformował dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Michał Folwarski. Jak dodaje, obfite opady śniegu mogą spowodować paraliż komunikacyjny. Mieszkańcy południa i południowego wschodu powinni przygotować się na przerwy w dostawach prądu z powodu uszkodzeń sieci energetycznej.