Stołeczni policjanci odnaleźli dwa obrazy, które zaginęły podczas II wojny światowej. Dzieła te - „Święty Longin, patron dzwonkarzy" Jana Matejki stanowiący projekt polichromii do Kościoła Mariackiego w Krakowie i "Hucułka z dzbankiem" autorstwa Michała Borucińskiego - były dotąd uznawane za polskie straty wojenne.

Policja podaje, że obrazy znaleziono w prywatnych mieszkaniach na terenie Warszawy. Wcześniej pojawiły się one na stołecznym rynku antykwarycznym. Zawiadomienie w ich sprawie złożyli przedstawiciele resortu kultury.

Obrazy "Święty Longin, patron dzwonkarzy" i "Hucułka z dzbankiem" znajdowały się przed II wojną światową w dwóch prywatnych kolekcjach. Oba zostały utracone najprawdopodobniej w czasie powstania warszawskiego i figurowały dotąd w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazów. Dzieła zostały zabezpieczone i przewiezione do magazynu Muzeum Narodowego w Warszawie.

Na razie nikt nie został zatrzymany w związku z tą sprawą. Policjanci informują jednak, że wykonują dalsze czynności pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.

(mn)