Do 30 września Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które chcą szczepić przeciwko grypie. Za podanie szczepionki zapłaci NFZ.

Szczepienia przeciw grypie będą wykonywane w podmiotach leczniczych i aptekach ogólnodostępnych.

Państwo będzie finansowało poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia usługę szczepienia na grypę.

Od 1 września 2022 r. podmioty te będą mogły rozliczyć koszt świadczenia polegającego na kwalifikacji pacjenta oraz podaniu szczepionki w kwocie 21,83 zł za wykonane jednorazowe szczepienie z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

Oddziały Wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które chcą szczepić przeciwko grypie. Wnioski można złożyć elektronicznie do 30 września 2022 r. - napisał na Twitterze NFZ.

Gdzie można przyjąć szczepionkę?

Na stronach rządowych wyjaśniono, że placówki medyczne (podmioty lecznicze) i apteki ogólnodostępne mogą szczepić przeciwko grypie, jeśli posiadają personel, który może kwalifikować pacjentów i wykonać im szczepienie oraz mają odpowiednie pomieszczenia, gdzie będzie miało miejsce samo szczepienie.

Zaznaczono, że niezbędnym elementem do prowadzenia szczepień przeciwko grypie jest dostęp do Systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia. Dzięki niemu informacja o zaszczepieniu pacjenta jest odnotowana w elektronicznej Karcie Szczepień i widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta.

Kto może zaszczepić się za darmo?

Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają tylko osoby powyżej 75 r. życia i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 60 roku życia, zaś reszta pacjentów zapłaci 100 proc. za szczepionkę.

Dzieci mogą być szczepione tylko i wyłącznie w placówkach POZ, ponieważ muszą być zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza.

Przed sezonem jesienno-zimowym na stronach MZ i NFZ, przy współpracy z Naczelną Radą Aptekarską, pojawi się wykaz podmiotów, w których będzie można się zaszczepić - zapowiedział rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.