Grunt za 10, a nawet 5 proc. rynkowej wartości - właśnie za taką kwotę szczecińscy właściciele wieczyści będą mogli wykupić grunt, na którym zlokalizowana jest ich nieruchomość. Taka decyzję jednomyślnie podjęli tamtejsi radni.

Radni postanowili, że posiadacze prawa do wieczystego użytkowania nieruchomości, będą mogli objąć je na własność. Władze miasta zaproponowały, by nowe prawo objęło osoby, które zostały posiadaczami wieczystymi przed 31 października 1998 roku. Ogółem to ok. 50 tys. osób.

Przejęcie na własność gruntów, na których stoją nieruchomości, odbywać się będzie na korzystnych warunkach. Właściciele wieczyści będą mogli wykupić je jedynie za 10 proc. wartości rynkowej. Jeszcze większa ulga przysługiwać będzie tym osobom, które od razu wniosły cała sumę za wieczyste użytkowanie – zapłacą tylko 5 proc. wartości.

Władze Gdańska chcą sprzedawać swoje mieszkania komunalne za jedyne 5 procent wartości, aby pozbyć się w ten sposób kłopotu wydawania pieniędzy na kosztowne remonty kamienic. Aby pomysł wszedł w życie, uchwała musi zostać przegłosowana przez radnych. czytaj więcej

Zdaniem prezydenta miasta ta uchwała była konieczna, bo nie ma pewności, czy po swoją ziemię po wejściu do Unii Europejskiej nie upomną się Niemcy. To było bardzo ważne. Dzień dzisiejszy można do historii zapisać - mówił Marian Jurczyk.

Z uchwały zadowoleni są także mieszkańcy Szczecina. Długo musieliśmy na to czekać - mówią. Daje to poczucie bezpieczeństwa dla tych, którzy mają swoją własność. Teraz wiedzą tak naprawdę, że to ich.

15:50