Mirosław Czesny, b. pierwszy sekretarz wojewódzki PZPR, został zastępcą prezydenta Szczecina. Decyzja Mariana Jurczyka, legendarnego przywódcy Solidarności, który już jako włodarz miasta wielokrotnie wchodził w układ z postkomunistami, zaskoczyła wszystkich.

Potrzebuję fachowców – tak decyzję powołania nowego zastępcy prezydenta miasta tłumaczył Marian Jurczyk. Chciałbym, aby za te 2,5 roku w Szczecinie było więcej zrobione. Ale czy Mirosław Czesny zrobi coś więcej?

Czesny znany jest głównie z tego, że był pierwszym sekretarzem w Sieradzu. I w związku z tym – jak dziś podkreślał – ma duże doświadczenie polityczne; z pewnością je wykorzysta. Wszak już raz uspokoił określone nastroje i tzw. neutralizację kierowniczej roli partii.

Jednocześnie Czesny nie ukrywa, że jest bliskim kolegą Leszka Millera. Jeżeli dzisiaj mówię o przyjacielu Millera, a Miller ma takie sukcesy, jakie ma w rządzie, przeszły mnie ciarki po plecach - mówi radna Mirosława Masłowska. Ale nie tylko ona jest oburzona decyzją Jurczyka.

Zanim Czesny pojawił się w Szczecinie mieszkał i działał w Łodzi. Jak się zapisał w historii tego miasta, posłuchaj w relacji reportera RMF Marcina Wąsiewicza.

18:25