Polacy nie mają nadziei, że Tarcza Antyinflacyjna rozwiąże problem wzrostu rachunków i cen – wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. Nieco ponad 20 procent badanych wierzy w jej skuteczność.

Pracownia zadała  badanym pytanie, czy ich zdaniem zapowiedziana przez rząd Tarcza Antyinflacyjna rozwiąże problem wzrostu cen i rachunków w Polsce.

Tylko 6,1 procent odpowiedziało, że tarcza zdecydowanie rozwiąże ten problem. 14,4 proc. odpowiedziało, że "raczej pomoże". "Raczej nie" stwierdziło 27,1 procent respondentów, a zdecydowanie negatywnie wypowiedziało się aż 43,4 procent. Bez zdania jest 9 procent Polaków.

Co nie zaskakuje, najwięcej zwolenników tarczy jest wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości, ale w elektoracie partii rządzącej są oni mniejszością (41 proc. pozytywnych wypowiedzi i 42 proc. negatywnych).

Wśród grup wiekowych tarcza największym poparciem cieszy się wśród najstarszych, ale i tak w żadnej nie przekracza 40 procent.

Co zakłada tarcza antyinflacyjna?

· obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące - od stycznia do marca 2022 r.

· obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące - od stycznia do marca 2022 r.

· zwolnienie z akcyzy na energię elektryczną z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych

· obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.