Lekarze z oddziału neonatologii rzeszowskiego szpitala podpisali z dyrekcją umowy o pracę na czas dwóch tygodni. Zaczną obowiązywać od 1 września. To oznacza, że - na razie - nie trzeba będzie przewozić noworodków do innych szpitali.

Już w niedzielę około 50 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego doszło do porozumienia z dyrekcją i wycofało swoje wypowiedzenia.

Wypowiedzeń nie wycofali jeszcze lekarze z trzech oddziałów: onkologii, okulistyki i neurologii. Ich termin upływa z końcem sierpnia. Działalność tych oddziałów została zawieszona lub ograniczona. Nie będzie jednak konieczne transportowanie pacjentów z tych oddziałów do innych placówek. W wielu wypadkach skończy się im bowiem leczenie i zostaną wypisani do domu; na pododdziale radioterapii leczenie wykonują technicy, a na okulistyce pozostają asystenci i pacjenci będą mieć zapewnioną opiekę. Ograniczona zostanie tylko działalność oddziału.

W regionie wypowiedzenia z pracy złożyło łącznie około 600 lekarzy z 10 szpitali. W trzech placówkach wypowiedzenia zrealizują się 31 sierpnia. Są to: szpital powiatowy w Sanoku, Szpital Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie oraz pozostałe wypowiedzenia z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. W innych placówkach wypowiedzenia aktywują się na koniec września.