Słoweniec Borut Bozić wygrał pierwszy etap 66. Tour de Pologne i zdobył żółtą koszulkę lidera. Kolarz ekipy Vacansoleil sprawił sporą niespodziankę, wyprzedzając wielu znakomitych sprinterów. Dziewiąte miejsce zajął Maciej Paterski. Koszulkę lidera klasyfikacji górskiej wywalczył Błażej Janiaczyk, który, wraz ze Szwajcarem Davidem Loosli, przez większość etapu uciekał peletonowi.

Loosli i Janiaczyk zaatakowali już na pierwszym z dziewięciu okrążeń i niezagrożeni wygrali trzy lotne i jedną górską premię. Ich przewaga dochodziła do pięciu minut, ale potem szybko zaczęła się kurczyć. Peleton potrafił odrobić na 12-kilometrowej pętli nawet półtorej minuty. Na ostatniej rundzie, gdy wszyscy jechali już razem, mocne tempo podyktowali kolarze ekipy Columbia, próbując rozprowadzić bardzo szybkiego na finiszach Andre Greipela. Nieoczekiwanie na finiszu Niemiec przegrał jednak z Borutem Boziciem.

Słoweniec nie ukrywał, że odniósł w niedzielę życiowy sukces. Jego ekipa Vacansoleil jest zarejestrowana w drugiej dywizji UCI i startuje w Tour de Pologne dzięki dzikiej karcie. To moje pierwsze zwycięstwo w wyścigu ProTour, na które bardzo długo czekałem. W Polsce jestem po raz drugi. W 1998 roku startowałem w Świdnicy w wyścigu juniorów. Nie spodziewałem się, że Warszawa to takie piękne miasto - powiedział Bozić. Pierwszy etap obserwował Kuba Wasiak z redakci sportowej RMF FM. Posłuchaj jego relacji:

W tegorocznym Tour de Pologne jedzie wielu znanych kolarzy. W tęczowej koszulce mistrza świata wystartowała gwiazda pierwszej wielkości, Włoch Alessandro Ballan – to jeden z nielicznych uczestników Tour de France, który zdecydował się na przyjazd do Polski. W grupie Liquigas pojedzie Ivan Basso – zwycięstwo Giro Italia z 2006 r. i drugi kolarz TdF sprzed czterech lat. Chrapkę na zwycięstwo w TdP ma również Polak Sylwester Szmyd z wyżej wymienionej grupy. Posłuchaj relacji Kuby Wasiaka:

W gronie zawodowych ekip jest również reprezentacja Polski. Ja osobiście będę niesamowicie usatysfakcjonowany, jeżeli któryś z moich zawodników zostanie dostrzeżony przez managerów i dyrektorów sportowych grup ProTour i uda mu się podpisać kontrakt zawodowy - powiedział trener Piotr Wadecki.

Tour de Pologne rozpoczął się od kryterium ulicznego w Warszawie. Relacje z wyścigu na bieżąco w RMF FM. Posłuchaj Wojciecha Słonia z redakcji sportowej:

Wyścig oficjalnie otworzyło około 50 powstańców, rowerzystów z Masy Krytycznej i zawodowych kolarzy, którzy wzięli udział w Masie Powstańczej - rajdzie rowerowym ulicami Warszawy. W ten sposób organizatorzy oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, wśród których nie brakowało wybitnych sportowców. Z organizatorem masy Marcinem Czajkowskim rozmawiał reporter RMF FM Mateusz Wróbel:

Trasa Tour de Pologne 2009:

1. etap 2 sierpnia Warszawa 108 km
2. etap 3 sierpnia Serock - Białystok 219,1 km
3. etap 4 sierpnia Bielsk Podlaski - Lublin 225,1 km
4. etap 5 sierpnia Nałęczów - Rzeszów 239,7 km
5. etap 6 sierpnia Strzyżów - Krynica-Zdrój 163 km
6. etap 7 sierpnia Krościenko - Zakopane 162,2 km
7. etap 8 sierpnia Rabka Zdrój - Kraków 136,5 km