Premier przyjął złożoną wcześniej rezygnację ministra skarbu Sławomira Cytryckiego – dowiedziało się RMF. Nieoficjalnie mówi się, że jego następcą będzie obecny wiceminister skarbu Piotr Czyżewski.

Rzecznik rządu nie chciał potwierdzić tych doniesień. Nie potwierdzamy, ani nie zaprzeczamy różnego typu informacjom nieoficjalnym, które w tego typu sprawach krążą. Nie będę komentował takich doniesień - mówi Tober.

O zmianie na tym stanowisku mówiło się od kilkunastu dni. Wysocy rangą politycy SLD informowali, że Cytrycki złożył dymisję już 20 marca, choć on sam temu zaprzeczał. Jego odejście miałoby być związane ze sporem wokół PZU, którego prezes Zdzisław Montkiewicz zaplanował skupowanie akcji na rynku.

Minister skarbu uznał za niedopuszczalne, by prezes państwowej spółki dokonywał zmian w strukturze własnościowej bez wiedzy właściciela. Premier nie chciał zdymisjonować Montkiewicza, więc odejść chciał Cytrycki. Analitycy uważają, że polem konfliktu ministra skarbu z premierem była także droga prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej.

Dziś pojawiły się doniesienia, że Cytryckiego zastąpi dotychczasowy wiceminister Piotr Czyżewski, który pracował już w ministerstwie przekształceń własnościowych za czasów poprzednich rządów koalicji SLD-PSL. Zanim znów trafił do rządu, był dyrektorem w Bartimpexie, firmie należącej do Aleksandra Gudzowatego.

Posłuchaj także relacji reportera RMF Konrada Piaseckiego:

Wczoraj, po sporze z premierem w sprawie obsady stanowiska szefa Narodowego Funduszu Zdrowia, do dymisji podał się minister zdrowia Marek Balicki. Po południu prezydent ma oficjalnie wręczyć mu odwołanie i powołać jego następcę Ewę Kralkowską.

foto RMF

17:40