Platforma Obywatelska planuje zmiany w ordynacjach wyborczych. Wśród pomysłów wymienia się m.in. wprowadzenie okręgów jednomandatowych, pełnomocników dla osób starszych lub chorych i wydłużenie głosowania o jeden dzień. Być może na czele specjalnego zespołu, który zajmie się reformą, stanie Jan Rokita.

Chcemy zrobić nowy kodeks wyborczy. To nasze marzenie jeszcze z kampanii wyborczej - powiedział szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Gość Kontrwywiadu RMF FM zaznaczył, że Jan Rokita jest świetnym kandydatem na stanowisko szefa komisji, która miałaby zająć się reformą ordynacji wyborczej. czytaj więcej

Czy krakowski polityk pokieruje pracami tej komisji? Na razie to wróżenie z fusów. Jak powiedziała RMF FM Eliza Kruczkowska, asystentka polityka, Platforma Obywatelska nie złożyła dotychczas Janowi Rokicie żadnej propozycji dotyczącej jego udziału w zespole do spraw zmiany ordynacji wyborczej.

Zbigniew Chlebowski przyznaje, że Rokita byłby dobrym przewodniczącym, ale ostateczne decyzje w sprawie złożenia mu takiej propozycji jeszcze nie zapadły. Bez wątpienia Jan Rokita jest świetnym ekspertem. Przydałby się w pracy tej komisji, ale to jest jeszcze na dzisiaj sprawa otwarta - powiedział szef klubu PO.

Możliwe jest, że zespół, który zajmie się zmianami w ordynacjach wyborczych, będzie miał kilku szefów. Chcemy, żeby to byli, z jednej strony, politycy, ale z drugiej strony, eksperci. Chcemy, żeby w ten projekt zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich, przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej - zaznacza Chlebowski.

Wygląda na to, że nad nowym kodeksem wyborczym będzie pracował cały sztab ludzi. Pracować jest nad czym, bo PO chce prowadzić zmiany w każdej ordynacji - parlamentarnej, prezydenckiej, samorządowej.