Do Wojskowego Zarządu Infrastruktury w Poznaniu wpływają kolejne wnioski o odszkodowanie za hałas, który wytwarzają samoloty na lotnisku w Krzesinach. Okoliczni mieszkańcy mogą liczyć na rekompensaty nawet do kilkuset tys. zł.

Obecnie do WZI wpłynęły 134 wnioski. Może być ich jednak kilkakrotnie więcej. Zgodnie z przepisami, ludzie, którzy mieszkają w tzw. strefie ograniczonego użytkowania (w przypadku bazy w Krzesinach to aż 92 kilometry kwadratowe) mogą do końca roku ubiegać się o odszkodowanie za hałas.

Kwoty rekompensat zależą m.in. od tego, gdzie znajduje się dom i jak duży jest tam poziom hałasu. Pułkownik Jacek Adamek mówi, że kwoty odszkodowań mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych. Trzeba jednak udowodnić, jak bardzo huk samolotów przeszkadza: - Wyliczenia te nie mogą być szacunkiem czy pewnego rodzaju koncertem życzeń. To muszą być bardzo ścisłe, jednoznaczne wyliczenia dokonane przez biegłych rzeczoznawców - podkreśla Adamek.

Pierwszy wyrok w sprawie odszkodowań już zapadł przed poznańskim sądem. Armia musi zapłacić właścicielowi jednego z domów kwotę 80 tys. zł. Posłuchaj relacji reportera RMF, Łukasza Wysockiego: