"Poważną rozmowę" z Platformą zadeklarował Jarosław Kaczyński; do spotkania PO-PiS miało dojść dziś - wiadomo już, że tak się nie stanie. Podczas wczorajszych obrad Rady Krajowej PiS zapowiedział powołanie Bloku Naprawy Państwa, koalicji ugrupowań, które podpiszą pakt stabilizacyjny.

Nie będą brał udziału w chocholim tańcu, który trwa od czterech miesięcy - tak Jan Rokita odpowiada na PiS-owską propozycję rozmów z Platformą Obywatelską. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział rozmowy na szczycie, nie chciał jednak ujawnić kto weźmie w nich udział. Początkowo miejscem rozmów miał być Wrocław, teraz Grzegorz Schetyna mówi o Warszawie i przyszłym tygodniu.

Czy kolejne spotkanie oznacza, że według Prawa i Sprawiedliwości są jeszcze szanse na koalicję z Platformą? Wszystko zależy od tego, czy Platforma Obywatelska zdecyduje się na skorygowanie swojej postawy, która jak dotąd – zostało to powtórzone kilka dni temu – sprowadza się do 21 punktów, a 21 punktów sprowadza się do zasady: PiS wygrało, ale rządzi Platforma. Takiego rozwiązania oczywiście nie przyjmiemy - mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zapowiedział wczoraj powołanie Bloku Naprawy Państwa, czyli koalicji ugrupowań, które zgodzą się na pakt stabilizacyjny, zaproponowany przez jego partię. Od kilku dni PiS prowadzi konsultacje z LPR, Samoobroną i PSL na temat ostatecznego kształtu paktu, który ma zostać podpisany w przyszłym tygodniu.