Do soboty w Polsce stwierdzono 524 przypadki zakażenia wirusem grypy A/H1N1 - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Dzień wcześniej GIS informował o czterystu przypadkach. Jak dotąd zmarło pięć osób, zarażonych wirusem nowej grypy, jednak sam wirus nie był bezpośrednią przyczyną żadnego ze zgonów.

Badania potwierdziły obecność wirusa A/H1N1 m.in. u czteroletniego dziecka, przebywającego w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Poinformował o tym w sobotę rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku Andrzej Jarosz. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dziecko przebywa w szpitalu od jakiegoś czasu w związku z leczeniem innych schorzeń.

Wirus A/H1N1, który pojawił się w kwietniu, to nowy szczep - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów. Objawy nowej grypy są podobne do tych towarzyszących sezonowej. Pojawiają się gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel, a u niektórych osób także katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka. W większości przypadków choroba przebiega łagodnie.