Wtorek to kolejny dzień, kiedy smog utrzymuje się w powietrzu. Najgorsza sytuacja jest w aglomeracji śląskiej. Z tego powodu w Rybniku i Krakowie została wprowadzona darmowa komunikacja miejska.

Wtorek to kolejny dzień, kiedy smog utrzymuje się w powietrzu. Najgorsza sytuacja jest w aglomeracji śląskiej. Z tego powodu w Rybniku i Krakowie została wprowadzona darmowa komunikacja miejska.
Zdjęcie ilustracyjne /pixabay.com /Pixabay

Najgorsza sytuacja jest w Rybniku, Gliwicach i Tarnowskich Górach, gdzie normy powietrza przekroczone są 7-krotnie. Nie lepiej jest w Małopolsce: Krakowie, Wieliczce, Tarnowie czy Kalwarii Zebrzydowskiej. W tych wszystkich miastach lepiej nie wychodzić z domu.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał powiadomienie o ryzyku wystąpienia w poniedziałek i wtorek przekroczenia poziomu informowania (200-300 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, na obszarze: aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz powiatów wodzisławskiego, raciborskiego i żywieckiego.

GIOŚ wydał też powiadomienie o ryzyku przekroczenia wartości dobowej 150 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w poniedziałek i wtorek na obszarze: aglomeracji górnośląskiej, powiatów gliwickiego, będzińskiego, bielskiego, bieruńsko-lędzińskiego, cieszyńskiego, mikołowskiego, pszczyńskiego, rybnickiego, a we wtorek też na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz powiatów kłobuckiego, lublinieckiego, raciborskiego, tarnogórskiego, wodzisławskiego i żywieckiego.

Smog dziś także w Wielkopolsce - w Poznaniu 334 proc. normy pyłów PM2,5, w Swarzędzu - 508 proc. normy PM2,5.

Z kolei w stolicy Podkarpacia - Rzeszowie czujniki wskazały dziś 749 proc. normy PM2,5.

Pył zawieszony PM2,5 jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia. Jego cząstki mają średnicę mniejszą niż 2,5 mikrometra. Docierają do górnych dróg oddechowych, płuc i przenikają do krwi. Mogą powodować wiele chorób - od chorób płuc, przez zawał serca po udar mózgu.

Kiedy jakość powietrza jest tak zła, należy bezwzględnie unikać przebywania na zewnątrz. Dotyczy to szczególnie osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci. Nie należy wietrzyć mieszkania.

Na smog szczególnie powinny uważać osoby wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń.


Opracowanie: