Zdecydowana większość Polaków w konflikcie premiera z pielęgniarkami stała po stronie pielęgniarek - wynika z sondażu "Gazety Wyborczej" przeprowadzonego we wtorek po południu, przed długo oczekiwanym spotkaniem premiera z pielęgniarkami i w jego trakcie.

61 proc. biorących udział w badaniu nie zgodziło się ze stwierdzeniem premiera Jarosława Kaczyńskiego, że protest pielęgniarek to "obrona interesów III RP"; przeciwnego zdania jest 25 proc.

Głodówka w kancelarii premiera przerwana – to efekt rozmów z pielęgniarkami, na które zdecydował się Jarosław Kaczyński. Ta część protestu skończyła się, mimo że wczorajsze spotkanie nie przyniosło żadnych konkretów. czytaj więcej

76 proc. nie wierzy, że protest pielęgniarek jest "prowokacją polityczną przeciw rządowi"; ze stwierdzeniem tym zgadza się 20 proc. ankietowanych.

Tylko dla 18 proc. protest pielęgniarek jest "niedopuszczalnym łamaniem prawa"; przeciwnego zdania jest aż 75 proc.

Według 68 proc. premier swoimi wypowiedziami i decyzjami lekceważy postulaty pielęgniarek. Zdaniem 59 proc. Jarosław Kaczyński nieelegancko zachowuje się wobec kobiet. Niemal tyle samo osób (58 proc.) uważa, że premier obraża godność protestujących pielęgniarek.

Sondaż "Gazety Wyborczej" PBS DGA przeprowadził telefoniczne 26 czerwca 2007 r. Wzięło w nim udział 500 osób.