Minister zdrowia proponuje, by 30-procentowe podwyżki dla lekarzy od października zostały zagwarantowane w specjalnej ustawie. Ustawę przyjmie w przyszłym tygodniu rząd - zapewnienia ministra zdrowia Zbigniewa Religa po spotkaniu ze związkami lekarskimi.

Lekarze przyjęli do wiadomości takie rozwiązanie, ale woleliby, aby to w kontraktach zwieranych przez NFZ ze szpitalami znalazła się wycena ich pracy. Minister zdrowia rozkłada jednak ręce: Wycena tej pracy w poszczególnej procedurze żeby to było mądre, dobre, w tym czasie nie jesteśmy w stanie tego przygotować.

Zbigniew Religa proponuje teraz ustawowe gwarancje wypłaty wyższych pensji i zapewnia, że powtórki z „ustawy 203” nie będzie: Ponieważ my wskazujemy środki finansowe, które są. „Ustawa 203” mówiła, że trzeba to zrobić, ale nie pokazywała pieniędzy. 800 milionów złotych na 30-procentowe podwyżki pochodzą z rezerw NFZ.

Wydaje się, że kryzys w służbie ma już za sobą punkt kulminacyjny. W kilku szpitalach zawieszono strajki. W całym kraju protestują wciąż lekarze z 84 placówek.