Dopiero w przyszłym roku szkolnym uczniowie dostaną nowe podręczniki, w których będą informacje o zmianach w Układzie Słonecznym - ustaliło RMF FM. Od wczoraj zamiast 9, mamy 8 planet. Pluton w związki ze zdefiniowaniem planet został wykluczony z tego grona.

Wprowadzenie znowelizowanych podręczników dopiero w przyszłym roku nie oznacza jednak, że dopiero wtedy dzieci będą uczyć się o tym, że Pluton nie jest już planetą. W programie nauczania pedagodzy mają dość dużą dowolność. Będą więc na bieżąco informować uczniów o nowych odkryciach.

Jeżeli jednak młodzież miałaby polegać jedynie na podręcznikach, to rzeczywiście o zmianach dowiedziałaby się dopiero w przyszłym roku: Jeżeli autorzy programu zweryfikują treści i wystąpią wydawcy do nas o dopuszczenie w znowelizowanej formie, to po odpowiednim zaopiniowaniu przez rzeczoznawców, uzyskaniu pozytywnej opinii zostaną dopuszczone już w nowej wersji - mówi Krystyna Kiernozek z wydziału programów i podręczników MEN.

Być może szybciej niż nowe podręczniki w szkołach pojawią się przynajmniej pomoce naukowe takie jak chociażby mapy. Ale to jeszcze nie przesądzone.

Posłuchaj relacji reportera RMF Daniela Matolicza: