5 lat więzienia może grozić 32-letniej mieszkance pow. ostrowskiego w Wielkopolsce, która w ubiegłym tygodniu urodziła córkę będąc pod wpływem alkoholu. Śledczy wszczęli postępowanie ws. narażenia noworodka na niebezpieczeństwo utraty życia.

Kobieta podczas porodu miała we krwi 3,5 promila. Dziecko zaś miało po urodzeniu 1,7 promila alkoholu.

Noworodek znajduje się w jednym z ostrowskich szpitali. Lekarze określają stan małoletniej, urodzonej w ósmym miesiącu ciąży, jako dobry. Stężenie alkoholu określono w oparciu o szpitalne badania laboratoryjne - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim prok. Marcin Kubiak.

Kobiecie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Kubiak zaznaczył, że o zdarzeniu poinformowany został Sąd Rodzinny. W przeszłości sąd ingerował we władzę rodzicielską 32-latki; dwoje starszych dzieci wychowuje się w rodzinie zastępczej - powiedział.

Matki dziecka oraz jej partnera nie udało się na razie przesłuchać, miejsce ich pobytu jest ustalane przez śledczych. Dotychczas nikomu nie postawiono zarzutów w sprawie.

Urodziła córkę w mieszkaniu. O sprawie poinformowali sąsiedzi

Do zdarzenia doszło w ubiegły czwartek. Sąsiedzi kobiety zawiadomili pogotowie ratunkowe, które z kolei o sprawie poinformowało policję. Dostaliśmy zgłoszenie, że w jednym z mieszkań prawdopodobnie nietrzeźwa kobieta urodziła dziecko. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kobiety i okazało się, że stężenie alkoholu w jej organizmie wynosiło ponad 3,5 promila. Kobieta pojechała do szpitala razem z dzieckiem, ale wypisała się na własne żądanie - powiedziała PAP oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim st. sierż. Małgorzata Łusiak.

Jak dodała, śledczy w sprawie przesłuchali już pierwszych świadków, a dotychczas zgromadzony materiał został przekazany do Sądu Rodzinnego.

(mal)