Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył w Waszyngtonie Odznakę Honorową Bene Merito działaczowi polonijnemu i weteranowi walk na Monte Cassino pułkownikowi Romualdowi Lipińskiemu.

Są nagrody, które honorują tego, który wręcza nagrody. I ja się czuję uhonorowany, że mogę wręczyć panu tę nagrodę - powiedział szef MSZ podczas ceremonii w ambasadzie RP. Jak podkreślił Sikorski w laudacji na cześć uhonorowanego, płk Lipiński był jednym z tych ludzi, dzięki którym Polska jest dziś krajem bezpiecznym i zasobnym, a przyznawana przez MSZ odznaka jest wyrazem wdzięczności za zasługi we wzmacnianiu pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Będę pamiętał o tym dniu do końca życia - zaznaczył płk Lipiński.

Płk Lipiński to dobrze znana w środowisku waszyngtońskiej Polonii postać, weteran wielokrotnie odznaczany przez polskie władze. Przez ponad 40 lat pracował w Stanach Zjednoczonych jako inżynier w Komisji Energii Atomowej. Podczas II wojny światowej przemierzył szlak z armią generała Władysława Andersa, od ewakuacji z Syberii, przez Persję, Irak i Egipt, brał udział w walkach na Monte Casino i w bitwie o Ankonę.