Prawdopodobnie nie dojdzie do planowanego na godzinę 11 spotkania premiera z pielęgniarkami. Kobiety chcą rozmawiać w Kancelarii Premiera. A szef rządu zaprasza na rozmowy do Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

Z informacji, do których dotarł reporter RMF FM, wynika, że pikieta przed KPRM będzie trwała dalej, a szefowe związku pozostaną w budynku tak długo, jak to będzie tylko możliwe. Wyjście do Dialogu spowoduje, że już nikt ich tu nie wpuści. Dorota Gardias z grupą podjęła decyzję, że nie będzie wychodzić z tego budynku - relacjonuje jedna z pielęgniarek. Posłuchaj relacji Mariusza Piekarskiego:

Kobiety chcą rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim, ale w jego kancelarii. Propozycja rozmów z rządem w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” to nie jest dobre miejsce - tłumaczy Krystyna Ciemniak, pielęgniarka pikietująca przed KPRM. Będziemy negocjowały tu, gdzie jest miejsce do negocjacji - dodaje.

Rozmowy o godz. 11 nie w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog, ale w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – to również propozycja szefa Forum Związków Zawodowych Wiesława Siekierskiego. One są w tym budynku, pan premier jest w tym budynku. Nic prostszego, jak zaprosić wszystkich uczestników dialogu i przedstawić im te rewelacje w tym budynku - powiedział Siekierski.

Jak poinformował RMF FM Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, organizacja uzależnia swoją decyzję o podjęciu rozmów z rządem od tego, co ostatecznie postanowią pielęgniarki.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych powołał niezależną grupę obserwatorów i doradców, która ma obserwować, w jaki sposób traktowane są kobiety okupujące KPRM. Udział w grupie potwierdzili m.in. prof. Andrzej Rzepliński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Henryka Krzywonos-Strycharska, była działaczka "Solidarności". Pikietującym przed budynkiem kobietom w każdej chwili gotowi są udzielić pomocy sanitariusze z pogotowia ratunkowego.

W nocy z soboty na niedzielę Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski - na prośbę protestujących pielęgniarek – zgodził się mediować w sporze personelu służby zdrowia z rządem. Jak się dowiedzieliśmy, dziś nie będzie odpowiedzi rządu na jego propozycję.

Także w nocy doszło do spotkania zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z senator Janiną Fetlińską i posłanką Jolantą Szczypińską z PiS. Spotkanie trwało kilka godzin, ale jego jedynym efektem była zgoda władz na dostarczenie owoców pielęgniarkom, okupującym Kancelarię Premiera.

W sobotę premier po raz czwarty zaprosił do rozmów protestujące pielęgniarki. Do spotkania miałoby dojść jutro w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Warunkiem jest „zakończenie łamania prawa przez cztery pielęgniarki przebywające w budynku kancelarii”. Wicepremier Przemysław Gosiewski dodał, że do prokuratury trafiło już zawiadomienie w tej sprawie.