Każdego roku w Polsce 11 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. Prawie połowa z nich umiera. Ale choroba wykryta we wczesnym stadium jest w większości przypadków uleczalna. RMF FM razem z miesięcznikiem "Twój Styl" ogłaszają październik miesiącem walki z rakiem piersi.

Te dramatyczne statystyki może zmienić profilaktyka. Rak piersi, który jest najczęstszą chorobą nowotworową rozwija się podstępnie, bezobjawowo, bez bólu - tłumaczy doktor Stanisław Mazur z kliniki onkologii. Im później zgłosimy się na badanie mammograficzne, tym gorzej – mówi Mirosława Demska z białostockiego centrum onkologii:

Nowotwór piersi rzadko jest spotykany u kobiet przed trzydziestym rokiem życia, ale już po przekroczeniu tej granicy możliwość zachorowania na niego wraz z upływem lat wzrasta lawinowo. Artystka Anna Maria Jopek jest w grupie podwyższonego ryzyka. Bada się co trzy miesiące.

W walkę z rakiem piersi angażują się też artystki, które dotknęła ta choroba. Na przykład znana z musicalu "Grease" aktorka Olivia Newton-John czy piosenkarka Kylie Minogue. Posłuchaj Katarzyny Sobiechowskiej-Szuchty: