Będzie postępowanie z urzędu w sprawie bloga Janusza Palikota. Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił postanowienie prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie wpisu dotyczącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Poseł Platformy w swoim blogu pytał: "Czy prezydent Lech Kaczyński nadużywa alkoholu". Kilka dni później Palikot przeprosił za swój wpis.

Oznacza to, że prokuratorskie postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone z urzędu. Poseł na blogu zadał pytania w sprawie ewentualnego nadużywania alkoholu przez głowę państwa. Palikot pytał w styczniu na swoim blogu: Czy prezydent Lech Kaczyński nadużywa alkoholu? Czy prawdą jest, że jego pobyty w szpitalach mają związek z terapią antyalkoholową? Czy ucieczki do Juraty i czerwone wino to nie środki terapeutyczne stosowane przezeń w reakcji na problemy w relacjach rodzinnych z bratem i matką?

Prokuratura dwukrotnie odmawiała wszczęcia śledztwa uznając, że czyn Palikota nie ma znamion przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego. Zażalenie na tę decyzję wniósł pełnomocnik prezydenta.

Prezydent Kaczyński nie widzi przeciwwskazań, żeby informować o swoim zdrowiu. Jak zaznaczył, obawia się jedynie, że taka informacja stanie się "kolejnym narzędziem walki politycznej".