Lubelska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie publicznego znieważenia na blogu internetowym prezydenta Lecha Kaczyńskiego przez posła Janusza Palikota. Chodzi o wpis, w którym poseł Platformy pytał, czy prezydent ma problemy z alkoholem.

Rzeczniczka prokuratury okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska poinformowała na konferencji prasowej w Lublinie, że prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa „wobec stwierdzenia, iż czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego ściganego z oskarżenia publicznego” oraz wobec „braku interesu publicznego w objęciu ściganiem z urzędu występku ściganego z oskarżenia prywatnego”.

Prokuratura nie podała uzasadnienia swojej decyzji. Z uwagi na szacunek dla osoby i urzędu Pana Prezydenta do czasu zapoznania się przez niego z treścią postanowienia nie jest zasadnym przekazywanie argumentacji prawnej i faktycznej wskazanej w uzasadnieniu -powiedziała rzeczniczka.

Wpis posła krytykowali politycy zarówno opozycji jak i koalicji rządzącej. Palikot przeprosił Lecha Kaczyńskiego za swój wpis na blogu. W liście otwartym poseł napisał, że jego intencją nie było podważanie autorytetu ani atakowanie osoby prezydenta. Jednocześnie podkreślał, że jako obywatel „ma prawo pytać o wszystko przedstawicieli demokratycznie wybranych władz”. Prezydent nie przyjął przeprosin, a jego kancelaria zapowiadała, że wystąpi przeciwko Palikotowi do sądu.