Kto zajmie fotel po Czesławie Małkowskim? Zakończyły się wybory prezydenta Olsztyna. Była to druga tura wyborów. W pierwszej żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów. Dziś zmierzyli się Piotr Grzymowicz z PSL oraz Krzysztof Krukowski z PO.

Wybory przebiegały spokojnie i bez żadnych zakłóceń. Nikt nie naruszył ciszy wyborczej, a lokale wyborcze otwarto punktualnie o 6 rano. Problem mieli tylko mieszkańcy Olsztyna - niektórzy nie wiedzieli, kogo wybrać, i w ogóle nie poszli do urn. Po raz pierwszy nie wiem na kogo głosować - mówił jedna z mieszkanek Olsztyna reporterowi RMF FM Andrzejowi Piedziewiczowi:

Frekwencja najprawdopodobniej nie wypadła zbyt imponująco. Do godziny 16 do urn poszło tylko 18 procent obywateli uprawnionych do głosowania.

Głosowanie odbyło się w 94 obwodowych komisjach wyborczych, przy czym 11 z nich to obwody odrębne, tj. ustanowione w szpitalach, domach opieki, zakładzie karnym. Przedterminowe wybory na prezydenta Olsztyna odbyły się po tym, jak w listopadzie mieszkańcy odwołali w referendum oskarżonego o gwałt i molestowanie urzędniczek Czesława Małkowskiego.

W pierwszej turze wyborów startowało sześciu kandydatów, ale ponieważ żaden nie uzyskał poparcia ponad połowy głosujących, doszło do drugiej tury. Wybrany dziś prezydent obejmie kierowanie ratuszem dopiero po złożeniu przysięgi przed radnymi. Specjalną sesję, na której ma się to stać, zaplanowano na 9 marca.