Będzie druga tura wyborów prezydenckich w Olsztynie – wynika z protokołu Miejskiej Komisji Wyborczej. Według oficjalnych wyników zmierzą się w niej kandydaci PSL Piotr Grzymowicz i PO Krzysztof Krukowski.

Popierany przez ludowców Grzymowicz otrzymał 39,22 proc. głosów, a Krukowski z Platformy 28,33 proc. Ponieważ żaden z tych kandydatów nie zdobył ponad 50 procent głosów 1 marca odbędzie się druga tura wyborów - powiedział sędzia Zbigniew Paturalski, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Olsztynie.

Frekwencja w wyborach wyniosła zaledwie 26,94 proc. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Andrzeja Piedziewicza:

Olsztyn nie ma gospodarza od kilku miesięcy. Poprzedni prezydent Czesław Małkowski, podejrzewany o gwałt i molestowanie seksualne, jesienią został odwołany w referendum. Małkowski pierwsze pół roku po wybuchu afery spędził w areszcie. Wyszedł z niego we wrześniu ubiegłego roku i zaszył się w domu. Nie rozmawia z dziennikarzami. Jedynym przejawem jego aktywności było ogłoszenie prasowe, w którym namawiał do wzięcia udziału w wyborach i przekonywał do głosowania na Danutę Ciborowską.

Przeciwko Małkowskiemu cały czas toczy się śledztwo. Sprawa była przedłużana już kilkukrotnie. Obecny termin jej zakończenia to 18 kwietnia. Prowadząca je białostocka prokuratura wciąż przesłuchuje świadków, cały czas czeka też na opinię biegłego seksuologa.