Rada Bezpieczeństwa Narodowego zbierze się w sprawie tarczy antyrakietowej nie wcześniej niż po 5 marca – zapowiada szefowa gabinetu prezydenta Elżbieta Jakubiak. Posiedzenie odbędzie się po otrzymaniu od USA odpowiedzi na piątkową notę polskiego rządu.

Nie mam terminów w tej chwili, ponieważ prezydent jest do 5 marca na urlopie, więc myślę, że po 5 marca będą ustalenia w tej sprawie - stwierdziła Jakubiak.

W piątek resort spraw zagranicznych poinformował, że polski rząd przesłał stronie amerykańskiej notę dyplomatyczną, w której poinformował, iż chce rozpocząć negocjacje w sprawie rozmieszczenia w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej. Była to odpowiedź na wcześniejszą amerykańską notę.

Nie sądzę, by w tej sprawie nastąpiło przyspieszenie. My przygotowywaliśmy swoje stanowisko kilkanaście dni, teraz - jak sądzę - strona amerykańska będzie pracowała nad przyjęciem własnego stanowiska w tej sprawie. To trochę potrwa. Pewnie za jakiś czas będzie odpowiedź, wtedy zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego - dodała Jakubiak.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w sprawach bezpieczeństwa państwa, działającym na podstawie konstytucji. Obecna Rada została powołana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w grudniu 2005 r.

W skład Rady wchodzą m.in. premier Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu Marek Jurek i Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier Ludwik Dorn, minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak.