Kancelaria Prezydenta pozwie Janusza Palikota - zapowiedział szef Gabinetu Prezydenta Maciej Łopiński. Chodzi o wpis na blogu posła Platformy Obywatelskiej, w którym pada pytanie: Czy prezydent Lech Kaczyński nadużywa alkoholu?

Sugerowanie, że głowa państwa cierpi na chorobę alkoholową, jest bezpodstawnym pomówieniem - czytamy w oświadczeniu Łopińskiego. Pozew sądowy będzie przygotowywany od poniedziałku - dodaje Robert Draba, minister z kancelarii prezydenta:

Rzecznik klubu PiS Mariusz Kamiński zaapelował do PO, aby odwołała Janusza Palikota ze stanowiska szefa komisji "Przyjazne Państwo". Zastrzegł, że jeśli PO nie podejmie takiej decyzji, to PiS złoży taki wniosek.

Martwię się o to, co się dzieje z prezydentem. Chciałbym mieć wyraźną informację, że plotki, które docierają do każdego z nas, są bezpodstawne – mówi RMF FM Janusz Palikot. Poseł PO na swoim blogu pyta, czy prezydent Lech Kaczyński ma problem z alkoholem.

Czy prawdą jest, że jego pobyty w szpitalach mają związek z terapią antyalkoholową? Czy ucieczki do Juraty i czerwone wino to nie środki terapeutyczne, stosowane przezeń w reakcji na problemy w relacjach rodzinnych z bratem i matką? - zastanawia się poseł Platformy, jednocześnie podkreślając, że nie są to tylko jego domysły - tego rodzaju pytania zadaje sobie spora część polityków.

Ja zadaję tylko pytania, może są one trudne. Jedyną sensowną odpowiedzią na te pytania jest jasne klarowne dementi osoby odpowiedzialnej za zdrowie prezydenta - mówi RMF FM Janusz Palikot. Ja chcę, aby Kancelaria Prezydenta potwierdziła jednoznacznie, że taka sytuacja nie ma miejsca, oraz żeby lekarze opiekujący się prezydentem złożyli takie zapewnienia. To – myślę – byłoby dla nas wszystkich do końca jasne. Mnie by w pełni satysfakcjonowało.

Jesteśmy dużym krajem europejskim – zaznacza - i powinniśmy mieć pewność, że prezydent jest zdolny do wykonywania swoich obowiązków. Jednocześnie dodaje, że jego sądem się nie zastraszy:

Za wpis na blogu krytykuje Palikota także jego partyjny kolega Zbigniew Chlebowski. Poseł Palikot jest znany ze swych kontrowersyjnych wypowiedzi, ale nawet one mają swoje granice. Uważam, że te granice niepotrzebnie poważnie naruszył - uważa szef klubu PO. Jednocześnie Chlebowski zapowiada długą i poważną rozmowę z Palikotem.