Irackie ministerstwo ropy opublikowało listę 35 zagranicznych firm, które będą mogły w tym kraju pracować na polach naftowych i gazowych. Jak dowiedzieli się reporterzy RMF FM, polskie firmy, wbrew zapowiedziom naszych polityków, nie znalazły się na liście przedsiębiorstw, które otrzymały licencje.

Na liście irackiego resortu ropy są m.in. Amerykanie, Brytyjczycy, Holendrzy, Rosjanie i Chińczycy. Nie ma natomiast żadnej polskiej firmy. Tak wygląda naprawdę sukces naszej pięcioletniej obecności w Iraku, a Radosław Sikorski jeszcze jako PiS-owski minister obrony zapowiadał, że będziemy wydobywać iracką ropę.

Dlaczego w Iraku nie ma polskich spółek? Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Żaden polski koncern nie wystartował w konkursie na licencje uprawniające do pracy na irackich polach naftowych i gazowych. Rzecznik PKN Orlen Dawid Piekarz tłumaczył to obawami przed niespokojną sytuacją w Iraku. Nie mielibyśmy możliwości zapewnienia bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i instalacjom – generalnie efektywnego prowadzenia biznesu - stwierdził.

Nie jest to jednak jedyny powód. Okazuje się, że PKN Orlen dopiero zdobywa doświadczenie w wydobyciu ropy poza granicami Polski. Dla nas dużym ryzykiem byłoby wzięcie jako pierwszy projekt projektu w ekstremalnie trudnym politycznie i militarnie rejonie świata - zaznaczył rzecznik koncernu. Jak natomiast usłyszał reporter RMF FM Krzysztof Zasada w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie, inwestycje w Iraku są poza zainteresowaniem tej firmy.

To nie jest jedyna klęska polskiej dyplomacji. W Kuwejcie zaczyna się międzynarodowa konferencja gospodarcza w sprawie Iraku. Będą wszyscy najważniejsi gracze. Szef naszego resortu dyplomacji nie dostał zaproszenia. Na konferencję z kolei zaproszono z wszelkimi honorami ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Rosjanie w przeciwieństwie do Polaków wystartowali bowiem w wyścigu o iracką ropę i mają zagwarantowane licencje. Na liście irackiego ministerstwa ropy jest naftowa spółka Gazpromu oraz koncern Łukoil. Rosyjski gigant ma gwarancję na wydobycie ropy zgodnie z umową podpisaną jeszcze za rządów Saddama Husajna.

Lista firm, które otrzymały licencje irackiego resortu ropy

1. Anadarko Iraq Company USA
2. BG International Wielka Brytania
3. BHP Billiton Petroleum Pty Ltd. Australia
4. B.P. Wielka Brytania
5. Chevron Iraq Ltd. USA
6. CNOOC China Ltd. Chiny
7. CNPC Chiny
8. Conoco Phillips USA
9. Edison International SPA Włochy
10. ENI Włochy
11. Exxonmobil USA
12. Hess Corporation USA
13. Inpex Holding Japonia
14. Japex Japonia
15. JSC Gazprom Neft Rosja
16. Kogas Korea Południowa
17. Łukoil Rosja
18. Maersk Dania
19. Marthon International Petroleum Limited USA
20. Mitsubishi Corporation Japonia
21. Nexen Inc. Kanada
22. Nippon Oil Japonia
23. Occidental Petroleum USA
24. ONGC Indie
25. Petronas Malezja
26. Pertamina Indonezja
27. Premier Wielka Brytania
28. Repsol Hiszpaina
29. Shell Iraq Holandia
30. Sinochem Chiny
31. Sinopic Group Chiny
32. Statoil Hydro Norwegia
33. Total Francja
34. Wintershall Basf Group Niemcy
35. Woodside Australia