Izraelskie służby specjalne przesłuchują zatrzymanego wczoraj na Zachodnim Brzegu Jordanu Irlandczyka, związanego - jak się uważa - z jednym z odłamów Irlandzkiej Armii Republikańskiej. John Morgan miał być w IRA specjalistą- pirotechnikiem.

Irlandczyk ma być związany ze skrajnym odłamem IRA, tzw. Real IRA, która w 1998 roku odmówiła podpisania się pod porozumieniem z Wielką Brytanią i która odpowiada za kilka krwawych zamachów w Ulsterze, m.in. w Omagh w 1998 roku, gdzie bomba zabiła 30 osób.

40-letni Morgan został zatrzymany na izraelskim posterunku granicznym na południe od Ramallah. Ustalono, że przed trzema tygodniami przybył jako turysta do Tel Awiwu z Londynu. Legitymuje się paszportem brytyjskim. O jego możliwym przybyciu do Izraela uprzedzał służby izraelskie wywiad brytyjski.

Morgan uważany jest za głównego eksperta IRA ds. produkcji materiałów wybuchowych i budowy bomb. Izraelskie źródła sugerują, że przybył na Bliski Wschód, by zaoferować swe usługi ekstremistom palestyńskim, jednakże nie z pobudek ideologicznych, lecz przede wszystkim finansowych.

13:15