Na linię 169 w Krakowie wyjechał elektryczny autobus marki Irizar. Bezemisyjny pojazd charakteryzuje się nietypowym wyglądem. Krakowskie MPK realizuje pierwsze w Polsce testy tego autobusu.

W kolejnych dniach Irizar będzie jeździł także na liniach 124 i 424 - poinformowało MPK. Testy potrwają do 28 stycznia.

Pojazd wyróżnia się przede wszystkim wyjątkowym i nietypowym dla autobusów wyglądem zewnętrznym, jest w 100 proc. elektrycznym, bezemisyjnym autobusem z wyglądem tramwaju. Opływowy kształt i osłony na kołach to nie wszystko. Wyjątkowa jest także bardzo duża powierzchnia okien, zapewniająca podróżującym pasażerom wrażenie bardzo dużej przestrzeni - opisuje pojazd krakowski przewoźnik.

Autobus Irizar ma ponad 12 metrów długości. Jednocześnie może nim podróżować około 100 pasażerów. Wyposażony jest m.in. w platformę umożliwiającą wjazd osobom poruszającym się na wózkach.

Pojazd jest wyposażony w baterie 180kW, ładowane zarówno przez wtyczkę jak i pantograf, na trzy sposoby: ładowanie wolne, szybkie i ultra szybkie.

MPK czeka na uwagi od pasażerów w sprawie nowego autobusu. Można je przekazać między innymi w komentarzach w mediach społecznościowych.