Politycy PSL coraz dosadniej wyrażają się o sztandarowym planie Platformy - projekcie supermiast na specjalnych prawach. Nadal nie wiadomo ile ich będzie. Siedem? Dziewięć? Dwanaście? A może nie będzie ich wcale?

Grzegorz Schetyna przekonuje, że w koalicji panuje sielanka. W sprawie metropolii wszystko jest już dogadane. Koalicjant popiera. Rozmawiałem z premierem Pawlakiem, nie ma różnic, jest zgoda - twierdzi wicepremier.

Na tym spotkaniu, o którym mówi Schetyna, nie zapadły jednak jeszcze żadne ostateczne decyzje – mówi Marek Sawicki i ostro ocenia projekt Platformy. PSL uważa, że powrót do XIX-wiecznego schematu urządzania państwa na bazie metropolii i uprzemysławiania jest niepotrzebny - uważa polityk.

Sprzeciw Sawickiego można by uznać za wewnątrzpartyjną grę o fotel prezesa partii, mającą na celu pozyskanie przychylności działaczy z terenu przed kongresem PSL-u, gdyby nie fakt, że i Waldemar Pawlak ostatnio dystansuje się od pomysłu tworzenia 12 supermiast: Bardziej będziemy mówili o rozwoju regionalnym, a nie o koncentrowaniu się wyłącznie na metropoliach.