Litwa popiera stanowisko Polski w sprawie negocjacji Unii Europejskiej z Rosją – oświadczył premier Litwy Gediminias Kirkilas po spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim.

Jesteśmy przekonani, że bardzo istotne są żądania, aby Rosja we wzajemnych relacjach z Unią Europejską zachowywała się po partnersku - powiedział Kirkilas.

Jarosław Kaczyński nie krył zadowolenia z litewskiego poparcia: Jeżeli chodzi o poparcie Litwy, to ono jest dla nas więcej niż bardzo cenne. Jesteśmy za nie naprawdę bardzo wdzięczni.

Polska, która domaga się od Moskwy zniesienia embarga na eksport naszych towarów, zagroziła, że zablokuje rozpoczęcie negocjacji Unia Europejska-Rosja o nowym partnerstwie. To ważne, bo w tej sprawie UE musi mówić jednym głosem.

A co na to Rosja? Spór z Polską, który rzutuje również na stosunki z Unią Europejską, rozwiążemy w kontaktach dwustronnych – oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Elementarny problem z wwozem do Rosji polskich produktów powinien być rozwiązywany wyłącznie na drodze zaprowadzenia porządku przez stronę polską, położenia kresu fałszowaniu certyfikatów i przemytowi przez jej terytorium żywności - powiedział Ławrow w wywiadzie dla państwowej telewizji Rossija. Jego zdaniem: Unia Europejska stała się zakładnikiem tego, że polskie władze nie są w stanie zaprowadzić porządku we własnym eksporcie rolnym.

Obaj premierzy rozmawiali także o rafinerii w Możejkach i rozbudowie litewskiej elektrowni jądrowej. Na 15 grudnia zapowiedziano sfinalizowanie zakupu rafinerii. Tydzień wcześniej zostanie podpisane porozumienie o rozbudowie elektrowni atomowej, w której wezmą udział Polacy.