Od nowego roku wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej będziemy musieli mieć plastikową kartę upoważniającą do leczenia. Zastąpi ona druk E-111.

Przetarg na karty właśnie się skończył, jeśli chodzi o drukarki potrzebne do wybijania na kartach naszych danych osobowych to jest to kwestia dni. Janusz Kaszuba - wicedyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony

Zdrowia - zapewnia, że cały sprzęt powinien trafić do oddziałów funduszu już w połowie listopada, tak żeby karty można było odebrać dużo wcześniej niż pierwszego stycznia: My zakładamy, że karty będą wydawane od 1 grudnia.

Drukarek cierpliwie wyglądają urzędnicy wielkopolskiego NFZ. Na zagranicznego Sylwestra plastikowa karta znajdzie się już w portfelach mieszkańców Poznania, Piły i Konina. Kłopot może być za to z tymi, którzy już wyjechali, bądź wyjadą na dłużej zanim nowe karty będą drukowane.

W przypadku tych osób wystawiane są formularze do końca tego roku. Bierzemy od nich również oświadczenia, o tym gdzie im wysłać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w momencie jak zaczniemy je wystawiać - mówi Bernadeta Ignasiak. Jak zapewniła ta lista adresowa jest pilnie strzeżona, a koperty gotowe by wsadzić w nie plastiki.

Ważność kart zależy od długości wyjazdu. Jeśli ktoś opuszcza Polskę na pięć dni - jego karta ważna będzie również pięć dni. Maksymalny okres wydawania jest przewidziany na okres 5 lat. To przede wszystkim dla tych, którzy za granice wyjeżdżają do pracy, na długie kontrakty i potrafią to udokumentować.