Eksperci MSWiA opracowują nowe przepisy precyzujące, kiedy straż miejska lub policja mogą odholować źle zaparkowany samochód - zapowiada "Metro". Karane będzie już np. samo zaparkowanie na chodniku poza specjalnie wyznaczonymi miejscami. Teraz przepisy zezwalają na to, ale nakazują zostawienie co najmniej półtora metra miejsca dla pieszych.

W tej chwili samochód może zostać odholowany w dwóch przypadkach: gdy stoi w miejscu niedozwolonym i blokuje ruch drogowy lub gdy stan pojazdu wskazuje, że przez długi czas był nieużywany.

W przyszłym roku, gdy nowe przepisy będą gotowe, tych przypadków ma być o kilkanaście więcej. Nowy kodeks zezwoli na odholowywanie także tych pojazdów, które bezprawnie stanęły na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych.

Kierowcy, którzy nie dostosują się do nowych przepisów, mogą za to drogo zapłacić. Dostaną mandat w wysokości 100 zł i jeden punkt karny. Do tego dojdą koszty holowania (ok. 300 zł) i przetrzymywania pojazdu na płatnym parkingu - średnio 30 zł za każdy dzień.