8 osób zginęło w katastrofie awionetki w amerykańskim stanie Minnesota. Szczegóły tragedii nie są do końca znane. Amerykańskie media twierdzą, że ta katastrofa może mieć olbrzymie polityczne znaczenie w zbliżających się wyborach do Senatu Stanów Zjednoczonych.

Wśród ofiar tej katastrofy jest demokratyczny senator z Minnesoty Paul Wellstone, a także jego żona i córka. Feralnym samolotem podróżowali na kolejne spotkania trwającej w Stanach Zjednoczonych kampanii wyborczej.

Jednym z najważniejszych elementów w programie wyborczym Wellstone,a była sprawa możliwego zaangażowania się USA w wojnę z Irakiem. Senator z Minnesoty głosował w Kongresie przeciwko rezolucji przyznającej prezydentowi George’owi Bushowi uprawnienia do użycia siły wobec Bagdadu. Przy zaledwie jednym głosie różnicy w Senacie na korzyść demokratów to zdarzenie może mieć bardzo ważny, nawet międzynarodowy, wymiar polityczny.

Dzisiejsza tragedia nie jest pierwszą w historii kampanii wyborczych w Stanach Zjednoczonych. Przed wyborami w 2000 roku w podobnym wypadku zginął gubernator Missouri Mel Carnahan. Jego nazwisko pozostało na liście kandydatów i pokonał obecnego prokuratora generalnego Johna Ashcrofta. Mandat senatorski sprawuje teraz za Carnahana jego żona.

Przyczyny dzisiejszej katastrofy nie są znane, ale najprawdopodobniej zawiniła przede wszystkim pogoda.

Foto: Archiwum RMF

20:30