Święto duchów, czarownic i zjaw. Kiedy wypada Halloween 2021 i jak warto się na nie przygotować? Sprawdźcie!

Halloween - skąd takie święto?

Halloween w Polsce pojawiło się po przebyciu drogi z USA, gdzie jest hucznie obchodzone. O Halloween pamiętają także mieszkańcy innych krajów, w tym m.in. z: Kanady, Wielkiej Brytanii czy Irlandii - to właśnie tam wspomniany czas cieszy się największą popularnością głównie wśród najmłodszych.

Halloween to przede wszystkim święto duchów, czarownic oraz zjaw. Według niektórych podań wywodzi się ono z pogańskiego, celtyckiego zwyczaju. W podobnym okresie celtyccy kapłani nawiązywali bowiem kontakt z duszami zmarłych. Druidzi wierzyli, że w czasie tego święta zaciera się bowiem granica między zaświatami a światem żyjących. Ważnym elementem obchodów było palenie ognisk, które miały przyciągnąć duchy dobre, a wygonić te złe.

Główny symbol Halloween to przede wszystkim wydrążona dynia tworząca "upiorny" lampion. Oprócz tego symbolami Halloween są również "upiorne" stroje oraz motywy takie jak: duchy, demony, czarownice, nietoperze i wiele innych.

Zabawy na Halloween

Z Halloween łączy się najpopularniejsza tego dnia zabawa pt.: "Cukierek albo psikus". Polega ona na odwiedzaniu przez dzieci domostw w okolicy. Tacy "goście" zbierają do specjalnych koszyków cukierki i słodkości. Jeśli "fanty" nie pojawią się w koszyczku, wówczas przychodzi czas na "psikusy" dla gospodarzy domostw.

Coraz chętniej w czasie Halloween dekorowane są domy, a w oknach dostrzec można wspomniane już lampiony z dyni. Spora dowolność panuje także w wyborze strojów na Halloween - często najmłodsi sięgają bowiem m.in. po kostiumy nawiązujące do bajek i komiksów.

Halloween w Polsce

W Polce święto to nie jest zbyt ciepło przyjmowane przez Kościół, ze względu na pogańskie pochodzenie. W ostatnim czasie Halloween w Polsce zaczyna jednak cieszyć się coraz większą popularnością, a spora część traktuje ten czas jako niewinną zabawę.

Warto zaznaczyć, że Halloween przypada dzień przed 1 listopada, czyli tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych.