Wielkie liczenie nieobecnych trwa w polskich szkołach i przedszkolach. Kuratoria muszą wysyłać do Głównego Inspektoratu Sanitarnego dane o zachorowalności w każdy poniedziałek. Do czwartku GIS przygotowuje tabele z tymi danymi i publikuje je w kolejnym tygodniu. W niektórych regionach - na przykład na Warmii i na Mazurach - sytuacja nie wygląda dobrze.

W województwie warmińsko-mazurskim od tygodnia w niektórych szkołach na lekcje nie przychodzi 30 procent uczniów. Ale zdarzają się klasy, gdzie jest jeszcze gorzej. Do szkoły nie przychodzi ponad połowa uczniów. Tak jest m.in. w szkole podstawowej numer 15 w Olsztynie. Odwiedził ją reporter RMF FM Andrzej Piedziewicz.

W Łódzkiem, kiedy absencja przekroczy 20 procent w szkołach i 40 procent w przedszkolach, dyrektorzy muszą powiadomić sanepid. Reporterka RMF FM Agnieszka Wyderka odwiedziła miejskie przedszkole przy ulicy Przędzalnianej. Dziś na zajęciach zabraknie zaledwie kilkunastu dzieci, ponieważ rodzice nie mają z kim zostawić swoich pociech i przyprowadzają je nawet jeśli są przeziębione. Posłuchaj relacji: