Decyzja o tarczy antyrakietowej w Polsce, to nie może być "Irak bis" - mówi RMF FM były wiceszef resortu obrony. Stanisław Koziej przewiduje jaki będzie scenariusz wizyty ministra obrony Bogdana Klicha w Waszyngtonie. Owiane tajemnicą rozmowy - między innymi o tarczy - zaczną się już dziś.

Ostatnie wypowiedzi premiera i ministrów pokazują, że amerykańska baza w Polsce przestała być wartością samą w sobie i rząd wraca do koncepcji sprzed dwóch lat, których twórcą był właśnie Stanisław Koziej. Więc zgoda na tarczę w Polsce musi się wiązać z naprawą bezpieczeństwa naszego kraju.

Koziej mówi wprost – Waszyngton musi zainwestować w polski system obrony powietrznej Patriot, a jeśli odrzuci propozycję, nie można się zgodzić na tarczę. Kolejny warunek to wzmocnienie naszych systemów wywiadowczych, bo wzrasta zagrożenie. Koziej dodaje, że nie Polska nie musi się obawiać odmowy Waszyngtonu, bo na amerykańską tarcze wcale nie jesteśmy skazani. Tym bardziej, że w planach jest podobny system pod egidą NATO.