"Rząd chce zakazać sprzedaży najbardziej trujących pieców i ograniczyć handel najgorszej jakości węglem" - pisze na pierwszej stronie środowego wydania "Gazeta Wyborcza". "Polska jest jednym z nielicznych krajów, który nie ma żadnych regulacji w tej sprawie" - czytamy w dzienniku.

"Polska jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw Europy, a Komisja Europejska za unoszące się w powietrzu trujące pyły (PM10 iPM2,5) oraz rakotwórczy benzo(a)piren grozi nam miliardowymi karami" - przypomina "Gazeta Wyborcza". Jak wyjaśnia, standardy emisyjne dla kotłów węglowych mają wejść w życie w 2017 r.

Kogo będą dotyczyć nowe regulacje? Ministerstwo Rozwoju chce objąć regulacjami wszystkie kotły na paliwa stałe o mocy poniżej 1 MW, czyli te montowane w domach, szkołach, ośrodkach zdrowia czy budynkach użyteczności publicznej. Przepisy będą dotyczyć poziomu emisji, konstrukcji kotłów i ich efektywności - wylicza "GW". Do użytku będą dopuszczone tylko piece automatyczne, bo do nich nie można wrzucić śmieci i byle jakiego węgla - podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.

W środowym wydaniu "Gazety Wyborczej" także:

- Publiczna ofiara na dni młodzieży

- Mamy na was oko

(mn)