"Niech w końcu skończy się ta zima"- pisaliście w mailach do naszej redakcji. Przez cały czwartek razem z Wami byliśmy na drogach. Dziękujemy za wszystkie informacje, ostrzeżenia, zdjęcia i filmy! Zawsze możemy na Was liczyć. My również przez całą dobę jesteśmy do Waszej dyspozycji. A na razie zamykamy nasz drogowy raport. Jedźcie ostrożnie! Bo na razie zima trzyma!

Tiry buksujące na podjazdach, wypadki i kolizje - wystarczyło kilkanaście centymetrów śniegu, żeby w wielu regionach kierowcy mieli problemy z dojazdem do celu. Oto raport RMF24. pl minuta po minucie.

20.35 Pięć samochodów zderzyło się na obwodnicy Torunia przy węźle Czerniewice. W karambolu uczestniczyły dwie ciężarówki i trzy samochody osobowe- informuje nasz reporter Paweł Balinowski. Jedna osoba trafiła do szpitala.

20.05 "Oborniki Wielkopolskie, trasa w kierunku Piły. Doszło do wypadku, nie ma rannych. Policja już jest na miejscu, ale mogą pojawić się utrudnienia na drodze" - donosi pan Mariusz.

19.40 "Omijajcie Radom wjeżdżając od strony Kielc, jeśli nie chcecie stać się w korku" - ostrzega na Gorącą Linię RMF FM jeden z naszych słuchaczy. Jak dodaje, warunki na trasach regionu są bardzo złe.

18.59 Zasypany Olkusz w Małopolsce. "Lód na drodze a na lodzie śnieg" - informuje  amadeusz97 i na dowód przesyła nam zdjęcia.


18.26 Utrudnienie na dk 28, odc. Jordanów - Maków Podhalański, m. Osielec, (woj. małopolskie). Do rowu wpadł autobus. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Policja kieruje ruchem wahadłowo - informuje GDDKiA.

18.00 Po wypadku w Baniosze zablokowany jest wjazd do Warszawy od strony Góry Kalwarii. Nie lepiej jest w samej stolicy, gdzie w wielu miejscach utkniecie w korkach. Po mieście jeździ 170 pługopiaskarek, ale kierowcy powinni pamiętać, że na czarne trasy mogą liczyć dopiero cztery godziny po ustaniu opadów. Marne to pocieszenie - informuje nasz reporter Mariusz Piekarski.

17.49 "Korek przed Gorą Kalwaria od strony Piaseczna ma długość ok 5 km. Droga jest bardzo śliska. Prawdopodobnie miał miejsce wypadek" - informujecie na Gorącą Linię RMF FM.

17.36 "Stan autostrady A4 Kraków- Brzesko. Skandal, nikt nie odśnieża" - przesyłam wam film w załączniku - ostrzega pan Marcin

17.06 "Tak wygląda droga z Czarnego Dunajca do Zakopanego. A śnieg ciągle pada" - ostrzega na Gorącą Linię RMF FM Marta, która wysłała nam zdjęcie. 

16.34 "Przesyłam Wam zdjęcia z Niska na Podkarpaciu z godziny 14. Śnieg pada bezustannie od wczoraj wieczór a pługi i piaskarki stoją jakby to był lipiec" - napisał na Gorącą Linię RMF FM pawelw72.


16.28 Utrudnienie na dk 16, odc. Mrągowo - Mikołajki, m. Zełwągi, km 223 (woj. warmińsko - mazurskie) kolizja 2 samochodów ciężarowych, wprowadzono ruch wahadłowy. Dodatkowo wyznaczono objazd drogą wojewódzką nr 609 - ostrzega GDDKiA.
 

16.05 Co raz trudniejsze warunki na trasach w Warszawie. Od kilku godzin w stolicy sypie śnieg i na ulicach zrobiło się ślisko. W ciągu kilku godzin doszło do ponad pięciu stłuczek - ostrzega nasz reporter Piotr Glinkowski. 

16.00 Od północy do godziny 16 na Śląsku doszło do ponad stu kolizji - informuje reporter RMF FM Marcin Buczek. Najgorsza sytuacja na drogach jest w Beskidach: od Bielska Białej przez Cieszyn po Żywiec. Tam opady są najbardziej intensywne. Do połowy stłuczek doszło właśnie w tym rejonie. W Cieszynie w dwóch kolizjach w sumie zderzyło się 12 aut. Na ulicach były tam wszystkie policyjne patrole. Wczorajszy i dzisiejszy dzień to w sumie już 400 stłuczek. W Zabrzu kierowcom puściły nerwy, po niegroźnej kolizji jeden z mężczyzn odjechał, drugi zaczął go gonić, doszło między nimi do bójki na środku drogi i na koniec jeden z nich został potrącony przez jadący z przeciwka samochód.

15:27 Tak wygląda nawierzchnia dk. 94 W OLKUSZU. Policja kieruje ruchem w kierunku Krakowa po kilku kolizjach w Olkuszu. Na nawierzchni lód a na lodzie błoto pośniegowe lub śnieg. MASAKRA - informuje amadeusz97 na Gorącą Linię RMF FM i na potwierdzenie wysłał nam zdjęcie. 

15:08 Utrudnienie na dk 19, odc. Janów Lubelski - Kraśnik, m. Modliborzyce (woj. lubelskie). Doszło tam do zderzenia trzech samochodów osobowych. Dwie osoby zostały ranne. Policja wprowadziła ruch wahadłowy - informuje GDDKiA.

15:01 Odblokowano trasę między Krzyżową a Kraśnikiem Dolnym  przed zjazdem na autostradę A4. Zderzył się tam bus z samochodem osobowym. Dwie poszkodowane osoby skarżyły się na bóle głowy i kręgosłupa. Pozostałych ośmiu pasażerów odwieziono na profilaktyczne badania do szpitala. Jeżeli okaże się, że nic im nie dolega, będą mogły jeszcze dziś wrócić do swoich domów. Droga, na której doszło do wypadku jest już przejezdna.

14:04 Uwaga na drodze krajowej nr 79 Sandomierz- Ożarów w miejscowości Wysiadłów w Świętokrzyskiem droga całkowicie nie przejezdna. Tiry blokują zniesienia w obie strony - informuje na Gorącą Linię RMF FM nasz słuchacz

14.00 Dziesięć osób zostało rannych w wypadku na drodze między Krzyżową a Kraśnikiem Dolnym  przed zjazdem na autostradę A4. Jak informuje reporterka RMF FM Barbara Zielińska bus zderzył się tam z samochodem osobowym. Busem jechało 11 osób. 8 zostało odwiezionych do szpitali. Dwie kolejne osoby poszkodowane jechały samochodem osobowym.  Droga jest zablokowana. Objazd odbywa się trasą Krzyżowa - Tomaszów Bolesławiecki - Kraśnik Dolny.

13:27 Fatalne warunki na trasach w Nowej Hucie. Tak wyglądała w czwartek ulica Igołomska. Zdjęcia dostaliśmy na Gorącą Linię RMF FM.

13:07 Zablokowana droga krajowa numer 47 na odcinku Nowy Targ - Zakopane. W Białym Dunajcu w Małopolsce zderzyły się dwa samochody. Dwie osoby zostały ranne. Policja kieruje Was na objazdy trasami gminnymi - informuje GDDKiA.  

13:02 Drogowcy informują o tym, że droga krajowa numer "28" na odcinku Nowy Sącz - Gorlice jest już przejezdna. Była zablokowana w miejscowości Ptaszkowa.

12:15 Drogowcy informują, że na drogach Małopolski ruch odbywa się płynnie, choć jest spowolniony. Pracuje ponad 80 pługopiaskarek. Najgorsze warunki są na Podhalu, gdzie jezdnie są białe.

11:44 W wypadku w Białym Dunajcu na "zakopiance" ranne zostały dwie osoby. Policja kieruje ruchem drogami gminnymi.

11:08 Drogowcy informują o utrudnieniach na "28", na odcinku Nowy Sącz - Gorlice. W miejscowości Ptaszkowa w województwie małopolskim. Jezdnię blokuje samochód ciężarowy. Policja prowadziła tam ruch wahadłowy.

10:58 Wypadek w Białym Dunajcu na "zakopiance". Czołowo zderzyły się tam dwa samochody.

10:44 Zablokowana krajowa "78" Jędrzejów - Chmielnik. W świętokrzyskim Żydowie do rowu wpadł tir. Policja wyznaczyła objazdy. Kierowcy jadący w stronę Warszawy informują o białej "7" na wysokości Kielc, Skarżyska Kamiennej i Szydłowca.

W województwie śląskim nadal utrudnienia są na drodze krajowej 86 w Katowicach, gdzie na pasie z Tych najpierw doszło do wypadku, a później kolejne samochody wpadały w poślizg i uderzały w bariery. Rozbitych jest 5 aut i wciąż zablokowany jest jeden pas. W ciągu dwóch ostatnich godzin policjanci zanotowali co najmniej 20 kolizji.

10:13 Przejezdna jest już droga krajowa nr 9 w Hadykówce koło Kolbuszowej (Podkarpackie), gdzie samochody ciężarowe nie mogły pokonać wzniesienia.

10:09 Problemy na krajowej "44". Ciężarówki praktycznie zablokowały przejazd przez Skawinę. Korek zaczyna się już na autostradzie A4.

Dalej w Małopolsce zablokowana jest droga w Biskupicach. Tam tir stoi w poprzek jezdni. Nadal ślisko na serpentynach w Michałowicach na "7" pod Krakowem.

10:03 Omijajcie krajową "9" w Hadykówce koło Kolbuszowej na Podkarpaciu. Na śliskiej, zaśnieżonej jezdni ciężarówki nie radzą sobie z pokonaniem wzniesień.

9:55 Kłopoty z wjazdem do Katowic od strony Tych. Na trasie numer 86 zderzyło się 5 samochodów. Jedna osoba jest ranna. Całkowicie zablokowany jest prawy pas ruchu w kierunku Katowic.

9:54 Za kilka minut powinien być przywrócony przejazd "74" między Kraśnikiem a Annopolem na Lubelszczyźnie. Z serpentyn w Olbięcinie udało się ściągnąć tira. Drogowcy posypali ten odcinek solą i czekaj....aż zadziałała.

Na Podkarpaciu utrudnienia na drodze wojewódzkiej 992 Jasło-Nowy Żmigród. Na trasę nie są wpuszczane pojazdy ważące więcej, niż 3,5 tony. Muszą jechać objazdem przez Krosno.

9:44 Nieprzejezdna jest droga krajowa nr 9 w Hadykówce k. Kolbuszowej (Podkarpackie), gdzie z powodu śliskiej nawierzchni samochody ciężarowe nie mogą pokonać wzniesienia. Droga prowadzi z Radomia do granicy ze Słowacją w Barwinku. Biegnie przez woj. mazowieckie, świętokrzyskie i podkarpackie.

9:42 Drogowcy informują o wznowieniu ruchu na krajowej "94" w miejscowości Wielka Wieś na odcinku Kraków - Olkusz. Rano przejazd trasą blokowały ciężarówki.

9:37 Koniec utrudnienia na "52", gdzie w Kalwarii Zebrzydowskiej doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych.

9:33 Tak wygląda droga Sandomierz-Kraków.

9:17 Koniec utrudnienie na "75", gdzie między Nowym Sączem a Czchowem, gdzie doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych i autokaru. Ranne w tym wypadku zostały 2 osoby.

9:05 Utrudnienie na drodze krajowej numer 94. W miejscowości Wielka Wieś na odcinku Kraków - Olkusz samochody ciężarowe nie mające łańcuchów zablokowały podjazd pod wzniesienie.

9:03 W Małopolsce ruch utrudniony jest na drodze krajowej nr 52 (Kraków - Bielsko-Biała) w Kalwarii Zebrzydowskiej, DK-75 (Brzesko - Nowy Sącz) w miejscowości Wielogłowy oraz DK-79 (Kraków - Sandomierz) w Wawrzeńczycach.

Trudna sytuacja jest także na drodze z Krakowa do Warszawy (DK-7). Na podjeździe w Michałowicach powstał olbrzymi korek, gdyż samochody ciężarowe mają duży kłopot z pokonaniem tego odcinka.

Kłopoty nie ominęły także Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. O godz. 8 skrócono lub zmieniono przebieg tras 27 linii.

9:01 W województwie śląskim od rana doszło już do ponad 20 wypadków. Najgorzej jest na Podbeskidziu. Tylko w Cieszynie w ostatnich minutach zanotowano dwie kolizje, gdzie w sumie zderzyło się 5 aut. Dwa kolejne samochody zderzyły się w Kozach, niedaleko Bielska-Białej. Podobnie było w Dzięgielowie. Kolizja za kolizją także w centrum aglomeracji m.in. w Rybniku, Katowicach i Mikołowie, gdzie na śliskiej drodze samochód wypadł z drogi i uderzył w drzewo.

8:58 Poważne utrudnienia na krajowej "74" między Kraśnikiem a  Annopolem. Tir jadący w stronę Lublina utknął na serpentynach w Olbięcinie. Nie może wjechać pod górę. Drogowcy próbowali posypać jezdnię, ale na niewiele to się zdało. Ciężarówkę trzeba wyciągnąć pod górę, ma to zrobić specjalny holownik.

Najmocniej pada w okolicach Lublina, Chełma, Annopola, Włodawy i Biłgoraja. Na Podkarpaciu najwięcej problemów na drogach w okolicach Krosna, Stalowej Woli i Rzeszowa. Wszędzie co najwyżej błoto pośniegowe. Drogowcy zapewniają, że wszystkie drogi są przejezdne, ale to się może zmienić, bo chwilami intensywnie ma do samego wieczora.

8:54 "Zakopianka" jest zablokowana. W Skomielnej Białej na pasie w kierunku Krakowa stanął tir, który nie może poradzić sobie ze śliskim podjazdem. Przypominamy, że policja w Chabówce i Lubniu będzie zatrzymywać tiry bez łańcuchów na kołach.

Fatalne są też warunki na drogach w rejonie Zakopanego. Samochody poruszają się z prędkością nie większą niż 30 km/h.

8:46 Między Kielcami a Buskiem droga jest biała. Zablokowana jest także trasa Jasło-Krosno.

Trasa S3 w kierunku Gorzowa jest nieprzejezdna. Prawdopodobnie doszło tam do wypadku. Na miejsce jedzie straż pożarna.

Na drodze krajowej numer 12 w miejscowość Siedliszcze w województwie lubelskim, zderzyły się cztery samochody. W wypadku ranne zostały dwie osoby.

8:39 Dziś śnieg sypać będzie nie tylko na południu Polski. Opady także w pozostałych regionach kraju, choć nie wszędzie tak intensywne. Sprawdź mapy pogody na najbliższy tydzień. [CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT]

8:33 Zjazd z autostrady A4 na Skawinę całkowicie zablokowany.

Droga krajowa numer 79 w kierunku Sandomierza, w miejscowości Maruszów samochód wpadł do rowu.

8:28 Intensywne opady śniegu na Podbeskidziu. Na południu województwa śląskiego pogorszyły się warunki drogowe. Ulice Bielska-Białej pokrywa już śnieg. Ostatnie minuty to kilka kolizji i jeden wypadek na krajowej "jedynce". Zderzyły się tam dwa samochody, jedna osoba jest ranna. Trudne warunki są także w Cieszynie. Tam z kolei kierowcy nie radzą sobie z podjazdami na oblodzonych ulicach. W tej chwili śnieg zaczyna też padać w Katowicach, a intensywne opady w całym województwie mogą być aż do wieczora.

8:27 Paraliż dróg w Jaśle. Z powodu silnych opadów zablokowana jest droga krajowa numer 28 oraz 73. Większość dróg w całym powiecie jest nieprzejezdna.

Ulica Wielicka w Krakowie stoi od wjazdu do miasta.

8:24 Trasa "74" Olbięcin koło Kraśnika w województwie lubelskim zablokowana. Stoją tiry i samochody osobowe.

Droga krajowa numer 28 między Suchą Beskidzką a Katowicami, w miejscowości Sucha Poręba jest zablokowana. Tiry stoją na wzniesieniu.

8:20 WAŻNE! Policja zablokowała Zakopiankę dla tirów bez łańcuchów. Na górski odcinek "zakopianki" w Lubniu nie są wpuszczane samochody ciężarowe bez założonych łańcuchów przeciwpoślizgowych. Kierowcy, którzy nie mają ich na kołach, muszą zatrzymać się na poboczu. "Zakopianka" jest cała biała i bardzo śliska.

8:19 W olbrzymim korku utknęli kierowcy jadący z Wieliczki do Krakowa. Tiry blokują trasę do Skawiny. W Michałowicach na krajowej "7" nadal są problemy z pokonaniem serpentyn. Po wypadkach ruch wahadłowy na "52" w Kalwarii Zebrzydowskiej i "79" w Wawrzeńczycach i "75" przed Nowym Sączem. Biało na drogach w okolicach Gorlic, Limanowej i Olkusza.

8:13 Zakorkowana E7 od Miechowa w stronę Krakowa. Korek ciągnie się od początku Michałowic do Krakowa - wjazd do Krakowa zakorkowany do oporu.

Na drodze wojewódzkiej  w Zabierzowie przed Krakowem tragiczne warunki, samochody stają w poprzek drogi.

7:57 Trasa Rzeszów-Jasło za Strzyżowem droga jest nieprzejezdna. Tir leży w rowie.

7:48 Trasa "94" Olkusz-Kraków - kierowcy stoją na podjazdach. 

W miejscowości Łagów na trasie "74" Kielce-Opatów przejazd zablokowany. Mocno sypie, warunki pogarszają się z godziny na godzinę

7:45 Na Podhalu panują fatalne warunki do jazdy, w nocy spadło tam blisko 30 cm śniegu. Jak donosi reporter RMF FM, drogowcy nie nadążają z jego usuwaniem. Nawierzchnia "zakopianki" jest biała i śliska. Gorzej sytuacja wygląda na bocznych drogach, gdzie jeszcze nie dotarły pługi. W wielu miejscach nie obędzie się bez łańcuchów na kołach. Na dodatek zaspy na poboczach zawęziły jezdnie i samochody mają kłopot, żeby się wyminąć.

7:37 Na "75" w Wielogłowach na odcinku Nowy Sącz - Czchów wprowadzono ruch wahadłowy. Doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych i autokaru. W wyniku zderzenia 2 osoby zostały ranne.

W Mogilanach pod Krakowem mocno sypie, są pługi ale nie nadążają z odśnieżaniem białego puchu.

7:33 W miejscowości Brzoskwinia na trasie Krzeszowice-Kraków jest tak ślisko, że auta wjeżdżają na siebie. Na poboczu stoją cztery rozbite auta.
 
Utrudnienie na "52" w Kalwarii Zebrzydowskie doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Droga zablokowana.

7:26 Trasa "28" Jasło-Krosno, w samym Jaśle na wysokości szpitala droga jest zablokowana.

Na warunki do jazdy skarżą się też kierowcy w Bielsku-Białej.

7:14 Trasa Skawina-Kraków. Dwa tiry stoją w Podlipkach, kolejne dwa na wiadukcie.

Ciężkie warunki na trasie Wadowice-Bielsko Biała. Na nitce w stronę Andrychowa stoją tiry. Podobnie jest w Bujakowie.

Imielin w kierunku Oświęcimia mocno sypie, drogi są białe.

7:00 Autostrada A4 Kraków - Rzeszów w okolicach Szarowa - trasa jest biała. Podobnie jak wczoraj tiry blokują podjazd w Mogilanach na "zakopiance".

Fatalne warunki na "94" w Olkuszu w Małopolsce. Śnieg sypie mocno, nawierzchnia jest biała, solarek ani pługów nie widać. Tiry ślizgają się na nawierzchni i chwilowo blokują wyjazd z Olkusza w kierunku Krakowa.

Zablokowana trasa Wieliczka-Niepołomice. Przejazd blokuje tir.

6:46 Wypadek na trasie "79" w Wawrzeńczycach w Małopolsce. Samochód osobowy zderzył się tam czołowo z busem. Ślizgający się tir blokuje także krajową "52" w Barwałdzie Górnym niedaleko Wadowic.

6:40 Tiry blokują podjazd na drodze krajowej "44" w Skawinie. Podobnie jest na trasie z Kocmyrzowa do Słomnik. Biała jest też trasa Wieliczka-Łapanów.

6:30 Zablokowana jest krajowa "75" przed Nowym Sączem. W okolicach Kurowa na białej i śliskiej drodze zderzyły się trzy samochody. W wypadku dwie osoby zostały ranne. Duże problem też na "7" - kierowcy mają problemy z pokonaniem serpentyn w Michałowicach pod Krakowem. Tam też do rowu zsunął się autobus MPK. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

6:00 Padający śnieg mocno da się dziś we znaki kierowcom. W Małopolsce tylko w ciągu dwóch godzin spadło 5 centymetrów białego puchu. Najmocniej sypie wzdłuż "zakopianki" i krajowej "28". Trasy te pokryte są śniegiem i w każdej chwili na podjeździe może zatrzymać się samochód ciężarowy i zablokować przejazd. Słuchacze alarmują na Gorącą Linię RMF FM, że w Naprawie tiry już mają problemy. Podobnie w Michałowicach pod Krakowem na krajowej "7".

Ślisko i biało jest też już na krajowej "4" w okolicach Wieliczki, Bochni i Brzeska.

W samym Krakowie na głównych ulicach możecie liczyć na odśnieżony jeden pas, pozostałe są białe, a najgorzej jest na osiedlowych uliczkach. Kłopoty ma już MPK. Skróciło trzy linie autobusowe: 107, 145 i 215.

Synoptycy ostrzegają przed intesywnymi opadami śniegu

Synoptycy zapowiadają na dziś intensywne opady śniegu. Najpierw do południa w pasie od Górnego Śląska i Małopolski przez Podkarpacie i Świętokrzyskie po Lubelszczyznę. Po południu także na obszarze Mazowsza, Podlasia i na wschodzie woj. łódzkiego. Uważajcie, bo będzie ślisko.

Zima atakuje na Słowacji, stan wyjątkowy na Orawie

Ze względu na intensywne opady śniegu sztab kryzysowy w Namiestowie ogłosił stan wyjątkowy w 20 miejscowościach na Orawie przy granicy z Polską. W ciągu ostatniej doby spadło tam 75 centymetrów śniegu. Stan wyjątkowy obowiązuje między innymi w Orawskiej Lesnej, Trzcianej, Dolnym Kubinie, Namiestowie i Twardoszynie.

Pługi nie nadążają z odśnieżaniem dróg. Na drogach podtatrzańskich leży kilkucentymetrowa warstwa śniegu.

Z powodu wypadków zablokowana była autostrada D-1 na wschodzie Słowacji, a wiele ciężarówek utknęło w zaspach.

UG